Sąd o klubach go-go w Krakowie: Sprzeczne z moralnością publiczną
Radni Krakowa mieli prawo podjąć uchwałę, zakazującą działalności o charakterze „sprzecznym z moralnością” – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
W grudniu 2017 r. rada miasta w Krakowie podjęła uchwałę o utworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto. W uchwale znalazły się zapisy wprowadzające m.in. zakaz rozdawania ulotek z informacjami o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną, zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną w lokalu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność gastronomiczną, kulturalną i rozrywkową, a także zakaz powiadamiania o towarach, usługach lub imprezach polegającego na nagabywaniu osób przebywających na obszarze parku.
Na uchwałę poskarżyli się właściciele klubów go-go. Zarzucili miastu złamanie m.in. Konstytucji w kwestii wolności prowadzenia działalności gospodarczej.
Ich skargę oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Uznał, że nie doszło do naruszenia Konstytucji, ponieważ zakazy dotyczą wszystkich rodzajów działalności gospodarczej.
W uzasadnieniu wskazał, że działalność usługowa o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną, mimo że prowadzona jest wewnątrz budynków, to bez wątpienia ma wpływ na krajobraz kulturowy miejsca i jego wizerunek. – Działalność sprzeczna z moralnością publiczną, jeżeli skierowana jest do szerszych grup ludzkich zawsze manifestuje się w przestrzeni publicznej, staje się jej częścią, współtworzy jej klimat i wpływa na postrzeganie miejsca – wyjaśnił sąd. – To samo dotyczy potrzeby przeciwdziałania negatywnym skutkom dla wizerunku przestrzeni staromiejskiej w postaci nachalnego zapraszania do lokali, w których prowadzona jest działalność o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną – zaznaczył.