Przejdź do treści

„STOP Barierom – STOP Covid-19”. Teraz trzeba walczyć ze skutkami COVID-19

Źródło: Fot. Canva

Budowa huba informacyjnego dla osób z niepełnosprawnością i seniorów oraz dedykowanej tym grupom społecznym specjalnej aplikacji na smartfony – m.in. takie działania zostały podjęte w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej „STOP Barierom – STOP COVID”. To już trzecia edycja akcji zainicjowanej przez Fundację Neuron Plus.

Konieczność przygotowania takich narzędzi pokazała epidemia COVID-19, która bardzo mocno uderzyła zwłaszcza w środowisko osób z niepełnosprawnością i ludzi w wieku emerytalnym. Wielu seniorów to także OzN i tym bardziej zasadne jest zadbanie o interesy obu grup.

Tysiące osób zostało nie tylko zamkniętych w domach w czasie lockdownu, co ograniczyło ich kontakty społeczne, ale wprowadzenie różnych obostrzeń spowodowało pogorszenie dostępności do służby zdrowia i wielu innych usług. Inicjatywy Fundacji Neuron Plus są też skierowane do członków rodzin OzN, pracodawców, wolontariuszy, pracowników administracji publicznej i innych osób, które chciałyby pomóc niepełnosprawnym i seniorom w powrocie do normalnego funkcjonowania.

Bezpłatna aplikacja na smartfony “Aktywni 2.0” to narzędzie, które ma pomagać osobom niepełnosprawnym w nawiązywaniu kontaktów między sobą oraz z wolontariuszami, którzy chcą im pomóc w codziennych zajęciach (robienie zakupów, pomoc w sprzątaniu mieszkań, rehabilitacji itp.). Ale oprócz tego aplikacja ma spełniać szereg innych pożytecznych funkcji, w tym edukacyjną. Podpowie choćby to, w jaki sposób można pomagać OzN jako wolontariusz, jakie są procedury, wymagania, ale i narzędzia pomocy ze strony państwa dla pracodawców przy zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.

W ramach kampanii „STOP Barierom - STOP Covid”, Fundacja Neuron Plus rozbudowuje portal internetowy kampanii stopbarierom.pl. Portal przejmuje rolę huba informacyjnego i to nie tylko dla OzN i ich rodzin. Funkcje portalu będą szersze, bo choć ma on przede wszystkim informować osoby z niepełnosprawnością o ich prawach, możliwościach dostępu do opieki medycznej i rehabilitacji, to można się z niego także dowiedzieć o rozwiązaniach dotyczących regulacji prawnych w zakresie edukacji OzN i o przepisach prawnych dotyczących zatrudniania ludzi z niepełnosprawnościami. Portal stopbarierom.pl zawiera także szereg ważnych informacji dotyczących epidemii koronawirusa. Dla wielu OzN bardzo przydatne okaże się rozszerzenie funkcji wirtualnego asystenta. Dotąd z cyfrowym asystentem można się było kontaktować na czacie tylko za pomocą pisemnych komunikatów, a teraz będzie on posiadał także funkcję głosową, co znacznie ułatwi korzystanie z huba informacyjnego nie tylko niepełnosprawnym mającym problemy ze wzrokiem.

- Podjęliśmy tę inicjatywę, aby pomóc osobom z niepełnosprawnością i ludziom starszym w poradzeniu sobie ze skutkami epidemii COVID-19. W kraju dyskutuje się bardzo dużo o ekonomicznych skutkach pandemii, koncentrujemy się na debatowaniu o wpływie lockdownu na przedsiębiorstwa. To ważne, ale nie możemy zostawić bez pomocy tych, o których często się zapomina, czyli seniorów i niepełnosprawnych – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron Plus.

Zniesienie większości obostrzeń sanitarnych na pewno poprawiło sytuację OzN, np. w zakresie dostępu do opieki medycznej, ale trzeba przygotowywać się na zapowiadaną przez ekspertów kolejną jesienną falę zachorowań na COVID-19. Możliwe jest bowiem wtedy przywrócenie przynajmniej części restrykcji epidemiologicznych, co znowu uderzyć może mocno w seniorów i osoby z niepełnosprawnością.

Warto przypomnieć, że poprzednie dwie edycje kampanii „STOP Barierom” odbyły się w latach 2019-2020. Fundacja Neuron Plus otrzymała wsparcie przy realizacji tego programu ze strony m.in. PKO Banku Polskiego, Fundacja PKO BP, Fundacji Orlen Dar Serca, Fundacji KGHM Polska Miedź, Fundacja BGK, i Totalizatora Sportowego.

Patronat nad kampanią „STOP Barierom” sprawują: minister edukacji i nauki oraz minister rodziny i polityki społecznej.

Misją Fundacji Neuron Plus jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością. Dotyczy to wszystkich sfer życia i aktywności ludzi (edukacja, praca, sport, kultura), a nie tylko opieki medycznej i rehabilitacji.

Więcej na stronie www.stopbarierom.pl

materiały prasowe

Wiadomości

Emilia Łopińska, była zawodniczka łyżwiarstwa figurowego

Kalifornia ogarnięta pożarami. Ofiar jest coraz więcej...

Dołącz do Legia Rugby Women – Bartosz Piątkowski zaprasza!

Będzie przełom ws. ekshumacji ofiar Wołynia? „Jesteśmy pozytywnie nastawieni”

Anna Bajer odkrywa tajemnice karnawału – taniec i zwyczaje!

Trwa nagonka na Republikę. Czarnek staje w obronie: mówią prawdę o WOŚP

Pod osłoną nieba – wyjątkowa wystawa Anety Jaźwińskiej pełna refleksji i emocji

Ujęto "króla tramwajów". Jego historia może zaskoczyć

Hołownia był pierwszy. To on mówił o zamykaniu platformy X! [WIDEO]

Poranna tragedia w Tulcach. Nie żyje mężczyzna

Fico moskiewskim głosem: Chodzi po Europie i żebra. Mam go dość

Temperatura w dół i śnieg, czyli - wraca zima! [POGODA]

WOŚP, Drag Queens, Rock'n'Roll... Mt 18,7

Śmiertelny wypadek wypadek na Kujawach. DK10 zablokowana

Gdzie koalicja 13 grudnia podłoży jeszcze miny?

Najnowsze

Emilia Łopińska, była zawodniczka łyżwiarstwa figurowego

Anna Bajer odkrywa tajemnice karnawału – taniec i zwyczaje!

Trwa nagonka na Republikę. Czarnek staje w obronie: mówią prawdę o WOŚP

Pod osłoną nieba – wyjątkowa wystawa Anety Jaźwińskiej pełna refleksji i emocji

Ujęto "króla tramwajów". Jego historia może zaskoczyć

Kalifornia ogarnięta pożarami. Ofiar jest coraz więcej...

Dołącz do Legia Rugby Women – Bartosz Piątkowski zaprasza!

Będzie przełom ws. ekshumacji ofiar Wołynia? „Jesteśmy pozytywnie nastawieni”