Pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej — „Rzeź Wołyńska” — zostanie odsłonięty w niedzielę w Domostawie, k. Niska (Podkarpackie). To rzeźba autorstwa Andrzeja Pityńskiego.
Odlana w brązie rzeźba przedstawia orła, którego korpus jest umieszczony w płomieniach, a na skrzydłach umieszczono nazwy miejscowości, których mieszkańcy zostali wymordowani przez UPA. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż, a w nim trójzębne widły, na które nabite jest ciało dziecka. U podstawy pomnika z jednej strony znajduje się rodzina z dziećmi w płomieniach, a z drugiej — także w płomieniach głowy dzieci nabite na sztachety płotu. Pomnik wraz z cokołem mierzy 20 metrów wysokości.
Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpocznie w niedzielę o godz. 11 polowa Msza św., po której nastąpi część oficjalna i odsłonięcie oraz poświęcenie rzeźby. W programie zaplanowano także apel pamięci.
Andrzej Pityński, nieżyjący już (zmarł 18 września 2020 roku) twórca pomnika, jest postacią legendarną. Urodził się jako syn pary partyzantów antykomunistycznych, Aleksandra Pityńskiego ps. „Kula” i Stefanii Pityńskiej ps. „Perełka”. Był siostrzeńcem Michała Krupy ps. „Pułkownik”. Pod koniec lat 50. wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał aktywnych żołnierzy wyklętych. Wraz z całą rodziną przez lata był prześladowany przez komunistyczną bezpiekę.
Jest autorem słynnego Pomnika Katyńskiego w Jersey City odsłoniętego w 1991 roku, upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej. 14 sierpnia 1998, w przeddzień święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej, został odsłonięty i poświęcony w Warszawie zaprojektowany przez niego Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. W roku 2010 powstał wg jego projektu Pomnik „Patriota” w Stalowej Woli, odsłonięto go oficjalnie 11 września 2011 roku.
Ostatnim jego dziełem był Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle; jego odsłonięcie miało miejsce 27 września 2019.