Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Dotyczy ponad 200 tys. Polaków
Na początku tego tygodnia ruszyła kwalifikacja wojskowa, która ma potrwać do 21 lipca. Około 230 tys. osób będzie musiało się pojawić przed powiatowymi komisjami lekarskimi. W trakcie kwalifikacji sprawdzany jest m.in. zdrowia fizycznego i psychicznego pod kątem predyspozycji kandydata do służby w wojsku. Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 roku pobór. Wówczas obowiązkowa służba została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową.
Stawiennictwo przed komisją lekarską wciąż jednak jest obowiązkowe. Niepojawienie się grozi grzywną, a nawet doprowadzeniem przed policję. Kwalifikacja wojskowa obejmuje głównie:
mężczyzn urodzonych w 2004 r.,
mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Dodatkowo do stawienia przed powiatowymi komisjami lekarskimi zobowiązane są również osoby, które w latach 2021-2022 zostały uznane przez nie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Dlatego mają zostać poddane ponownym badaniom lekarskim, dzięki którym będzie można ostatecznie wydać orzeczenie o zaliczeniu ich do odpowiedniej kategorii.
Wezwanie do stawienia się przed komisją otrzymają również te osoby, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.
W tym roku kwalifikacja wojskowa obejmuje również kobiety, które urodziły się w latach 1999-2004 i mają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Dotyczy to także tych, które dopiero pobierają naukę w celu uzyskania tych kompetencji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach bądź naukę w zawodach, takich jak (zgodnie z rozporządzeniem):
lekarski,
weterynaryjny,
pielęgniarski,
psychologiczny,
analityki medycznej
ratownictwa medycznego.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Republika. O godz. 20:30 zapraszamy na W PUNKT; druga część programu o 21:30
Kotula tłumaczy się ze skandalu z wykształceniem, ale: „Właśnie się pogrążyłaś, DYMISJA!” [KOMENTARZE]
Republika. O 20:05 zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Mentzenem
Wizyta w muzeum, czyli co kryje gmach MSN w Warszawie