Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, straty spowodowane wichurami objęte są wsparciem. Nabór wniosków w tej sprawie odbywa się w trybie ciągłym.
Wniosek o pomoc rozpoczęło się 3 stycznia br. i potrwa do 30 grudnia 2022 r. O wsparcie można wystąpić, gdy starty w gospodarstwie miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat.
Straty muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wśród nich są m.in. koszty remontu budynków wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz magazynowania, ale tylko takich, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu; zakupu nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych; odtworzenia sadów czy plantacji krzewów owocowych - zaznaczono w komunikacie.
Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej - straty z powodu huraganu także objęte wsparciem. #ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc.
— ARiMR (@ARiMR_GOV_PL) February 22, 2022
Więcej informacji 👉https://t.co/SHJnuDeTmM pic.twitter.com/iDz20dqMhg
Z kolei w przypadku wystąpienia w gospodarstwie afrykańskiego pomoru świń, o pieniądze mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie zwierząt, bądź zniszczenie ich zwłok, a w dniu jej wydania zwierzęta, których dotyczyła, stanowiły co najmniej 30 proc. trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.
Maksymalne dofinansowanie, jakie można otrzymać, to 300 tys. zł na jedno gospodarstwo. Jednak pomoc nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji.
ZOBACZ: Niebezpieczne wichury w Polsce. Nie żyją pracownicy budowy
W przypadku szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych wsparcie można przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Natomiast gdy przyczyną strat jest ASF – na realizację inwestycji rolniczych niezwiązanych z produkcją świń.
Wnioski można składać w biurach powiatowych lub oddziałach regionalnych ARiMR albo za pośrednictwem Poczty Polskiej lub elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.