Repatrianci nareszcie wrócą do kraju. Przełomowa ustawa już gotowa
Nowy projekt ustawy repatriacyjnej zakłada w ciągu najblizszych 9 lat powrót do kraju ponad 10 tys. Polaków mieszkających w azjatyckiej części dawnego ZSSR. Projekt ten trafił właśnie do międzyresortowych uzgodnień i konsultacji społecznych.
Przez ostanie 25 lat do kraju wróciło tylko 5 tys. repatriantów. Dlatego właśnie nowy projekt ustawy repatriacyjnej jest przełomowy. Po raz pierwszy państwo polskie postanowiło rozwiązać kompleksowo sprawę rodaków mieszkających w azjatyckiej części dawnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W szczególności w Kazachstanie, gdzie mieszka ponad 900 tys. osób narodowości polskiej.
Powstanie Rada do Spraw Repatriacji
Według projektu osoba o narodowości polskiej to osoba, „deklarująca narodowość polską”, której „jedno z rodziców lub dziadków, albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej”.
Przygotowana przez rząd ustawa zakłada, że powstanie Rada do Spraw Repatriacji, która będzie centralnym organem prowadzącym operację przesiedleńczą. Rada będzie zajmowała się całą logistyką związaną z powrotem Polaków do Ojczyzny. Od jej decyzji będzie zależało m.in. zapewnienie miejsca w specjalnych ośrodkach adopcyjnej.
Od jej decyzji będzie zależało m.in. zapewnienie miejsca w specjalnych ośrodkach, które mają być prowadzone przez stowarzyszenia, fundacje czy osoby prawne. Ośrodki będą musiały mieć standard hotelu turystycznego. Pieniądze na ich działalność będą pochodziły z budżetu państwa,a repatrianci będą mogli przebywać w takich ośrodkach przez okres maksymalnie 12 miesięcy. W późniejszym okresie będą musieli wynająć mieszkania. Państwo ma jednak zapewnić wsparcie finansowe, które pozwoli na częściowe pokrycie opłat za wynajem. Tego typu dodatek ma przysługiwać przez okres do 10 lat.
Repatrianci otrzymają osobę wspieracjącą
Rząd zaproponował także pomoc repatriantom w aklimatyzacji w kraju. Projektu stawy przewiduje utworzenie instytucji tzw. osoby wspierającej o przydzieleniu której będzie decydowała gmina. „Zadaniem osoby wspierającej będzie pomoc repatriantowi w adaptacji na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. Taka pomoc jest przewidziana przede wszystkim dla osób starszych i schorowanych.
Aby ułatwić funkcjonowanie w kraju rząd chce wprowadzić zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Obecnie nawet, jak repatriant otrzymał mieszkanie w wyniku darowizny, musiał za nie zapłacić podatek. Po zmianach nie będzie tego robił o ile nie będzie posiadał innego lokalu.
Koszty pokryje budżet państwa
Rząd zakłada, że program powrotu Polaków do Ojczyzny będzie realizowany w latach 2017 — 2026 roku. W tym czasie do kraju ma wrócić ponad 12,5 tys. repatriantów. Koszt całej operacji przesiedlenia oszacowano na ponad 385 mln zł. W całości ma być pokryty z budżetu Państwa.