Realizacja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku przyspieszy! Sejm przyjął specustawę
Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku zakłada specustawa ws. Westerplatte przyjęta w czwartek przez Sejm.
Za ustawą głosowało 262 posłów, przeciw było 164, od głosu wstrzymał się jeden. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy oraz cztery poprawki dotyczące m.in. zmiany jej tytułu.
Westerplatte i pamięć po żołnierzach, którzy tam zginęli powodują, że to nie jest własność Gdańska! Westreplatte jest wartością nadrzędną wszystkich Polaków – zarówno tych w kraju, jak i za granicą. Niestety miasto Gdańsk nie zdało egzaminu, jeśli chodzi o dbanie tego miejsca - powiedział wczoraj dla Telewizji Republika Jan Mosiński. – Westerplatte i pamięć po żołnierzach, którzy tam zginęli powodują, że to nie jest własność Gdańska! Westreplatte jest wartością nadrzędną wszystkich Polaków – zarówno tych w kraju, jak i za granicą. Niestety miasto Gdańsk nie zdało egzaminu, jeśli chodzi o dbanie tego miejsca – powiedział Mosiński.– Brakowało dobrego gospodarza dla Westerplatte i państwo polskie ma obowiązek dbać o takie miejsce i stąd ta specustawa – zaznaczył.
Podkreślił, że sprzeciw władz miasta w tej kwestii jest tylko i wyłącznie polityczny. – Tutaj nie chodzi o PiS tylko o Polskę, pamięć i prawdę historyczną.
Poselski projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" wpłynął do Sejmu w maju. W drugiej połowie czerwca zajęła się nim Komisja Infrastruktury wprowadzając do niego poprawki m.in. redakcyjne i legislacyjne.
Według autorów projektu, posłów PiS, ustawa w tej sprawie usprawni budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą, by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Posłowie PiS przekonują jednocześnie, że w obecnym stanie prawnym do zrealizowania inwestycji na terenie Westerplatte konieczne byłoby "przeprowadzenie długotrwałej i skomplikowanej procedury", dlatego przygotowali specustawę.
Projekt w sprawie Westerplatte skrytykowali posłowie opozycji i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zabiega o jego wycofanie. Według niej jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. W tej sprawie prezydent Gdańska spotkała się pod koniec czerwca z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte i że ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty