Przejdź do treści
14:11 Premier Meloni: zapowiedzi administracji USA to przebudzenie dla Europy
13:26 Rzecznik prezydenta: główne tematy rozmów prezydentów Nawrockiego i Zełenskiego, które odbędą się 19 grudnia w Warszawie, będą dotyczyły bezpieczeństwa, spraw gospodarczych i historycznych
13:22 Rzecznik prezydenta: KPRP zaproponowała stronie ukraińskiej spotkanie prezydentów Karola Nawrockiego i Wołodymyra Zełenskiego 19 grudnia w Warszawie. Ustalane są szczegóły planowanej wizyty
13:11 IMGW: Nadchodzący tydzień będzie bardziej jesienny niż zimowy. Pojawią się mżawki, mgły i zamglenia, na północy będzie wietrznie
11:46 Watykan: Papież odprawił mszę dla więźniów i funkcjonariuszy straży więziennej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Raport z Cyfryzacji KPRM. E-usługowe podsumowanie marca

Źródło: pixabay/JESHOOTS-com

Elektroniczny wniosek o dowód osobisty to jedna z e-usług, która - porównując rok do roku - odnotowała największy wzrost. Pozostałe także świetnie sobie radzą. W marcu przybyło też niemal 150 tysięcy nowych mObywateli, a portal GOV.pl odwiedziło ponad 20 milionów użytkowników.

Ministerstwo informuje: 

Marzec 2021 r. to kolejny miesiąc niesłabnącego zainteresowania naszymi e-usługami, czyli sprawami urzędowymi, które można załatwić przez internet.

Popularne dowody

W trzecim miesiącu tego roku Polacy założyli 431 272 profili zaufanych (PZ). To prawie 80 tysięcy więcej niż w lutym. W sumie, od początku tego roku, przybyło ponad 1,3 nowych właścicieli PZ.

Profil zaufany to klucz do e-usług. Dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie. Założenie PZ nic nie kosztuje. W większości przypadków można to załatwić online (za pośrednictwem bankowości elektronicznej). PZ jest ważny trzy lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

Mając profil zaufany można nie tylko korzystać ze wszystkich dostępnych na portalu GOV.pl e-usług, ale także zarejestrować się na szczepienie, zalogować do Internetowego Konta Pacjenta, rozliczyć e-PIT, zalogować do PUE ZUS, czy założyć działalność gospodarczą. Katalog spraw, w których przydaje się PZ jest coraz większy. 1 kwietnia dołączyła do niego także możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Zachęcamy, aby z niej skorzystać!

Sprawdź, jak założyć profil zaufany. https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

Wracamy do e-usługowego podsumowania marca. W tym miesiącu na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje e-usługa Uzyskaj dowód osobisty. Od 1 do 31 marca skorzystało z niej dokładnie 41 346 osób. To ponad dwa razy więcej niż w marcu 2020 r.

- Aby złożyć przez internet wniosek o dowód osobisty potrzebujemy jedynie profilu zaufanego i odpowiedniego zdjęcia. Dokument, który odbierzemy to e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną - tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów - dodaje.

#ePolak​ potrafi! Sprawdź, jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu i… działaj online! https://www.youtube.com/watch?v=7OWJztoc-Og

WAŻNE! Na początku sierpnia tego roku, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, zniknie możliwości składania online wniosków o dowód osobisty. Dlatego jeśli Twój dokument niebawem straci ważność - nie trać czasu i działaj.

Przez internet można też zgłosić utratę dowodu. W marcu z e-usługi Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego skorzystało 4261 osób. Rok temu - 2784.

Wnioski o akty

Prawie 30 tysięcy osób w marcu zawnioskowało online o odpis aktu stanu cywilnego, czyli skorzystało z naszej e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. To niemal trzy razy więcej niż w marcu 2020 roku.

O odpis aktu stanu cywilnego nie dość, że można zawnioskować online, to można go dostać od ręki, w wersji elektronicznej.

- Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika - tłumaczy minister Marek Zagórski.

Każdego dnia marca do urzędów trafiało też niemal sześć tysięcy elektronicznych pism ogólnych. Polacy w ostatnim miesiącu wysłali ich w sumie 185 231. To niemal dwa razy więcej niż w marcu ubiegłego roku (96 934). Dzięki e-usłudze Wyślij pismo ogólne można załatwić lub przynamniej zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy.

Ogólnie, to bardzo proste. Poznaj pismo ogólne i korzystaj! #ePolakpotrafi

Nowi mObywatele

Przez internet można załatwić też wiele innych życiowych spraw, np. zgłosić narodziny nowego członka rodziny. Wystarczy skorzystać z e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. W marcu tego roku tą drogą zgłoszono przyjście na świat 15 721 dzieci. W marcu ubiegłego roku - 11 171.

Zamelduj się na pobyt czasowy - to kolejna e-usługa, która cieszy się coraz większą popularnością. Od 1 do 31 marca 2021 r. skorzystało z niej 23 856 Polaków. To niemal dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku (12 385).

Niemal dwukrotnie wzrosła również popularność e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W marcu tego roku skorzystano z niej 96 503 razy, rok wcześniej - 52 841.

Od 1 do 31 marca przybyło także prawie 150 tysięcy nowych mObywateli, czyli użytkowników naszej aplikacji mObywatel.

mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty. Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już ponad 2,4 miliona osób. W zależności od tego, z jakiego telefonu korzystamy - można ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Dzięki aplikacji mObywatel można bezpiecznie okazywać swoje dane, realizować e-recepty - bez podawania w aptece numeru PESEL i kodu odbioru (wystarczy okazać do zeskanowania kod QR), potwierdzać uprawnienia kierowcy, sprawdzać licznik punktów karnych, okazywać dane pojazdu oraz korzystać z mLegitymacji.

Wszystkie e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl. W marcu tego roku odwiedziło go ponad 20 milionów użytkowników.

 

materiały prasowe

Wiadomości

Świąteczny jarmark w Lublinie. Stare Miasto pełne smaków, muzyki i tradycji [WIDEO]

Ambasador Niemiec jasno o reparacjach za bestialstwo: teraz nie ma o tym mowy

Strategia USA obnaża prawdę: wraca świat państw narodowych

RCB ostrzega, od 15 grudnia będą uruchamiane syreny alarmowe!

Nowa Strategia Bezpieczeństwa USA. Co naprawdę planuje Trump

Europoseł pokazał czym będą nas truć po wejściu do Mercosur

Tusk jedzie na ścianę. Ustawy bez poparcia, wojna z prezydentem i chaos w państwie

PILNE: Zełenski w Polsce. Prezydent Ukrainy podał datę [SZCZEGÓŁY]

SPRAWDŹ TO!

Tusk postanowił... narysować psa. I znów uderzył w prezydenta [WIDEO]

Wroński: Alarm rolników: sprzedaliśmy tylko 1/3 zbóż. Nadchodzi krach

Myrcha chwali się podwyższeniem zasiłku pogrzebowego. Sieć wrze: Bóg wam zapłać za dobre serce

UK chce przywrócenia chrześcijaństwa

AKTUALIZACJA

Dramat na święcie Chanuki w Sydney. 11 osób zabitych, wiele rannych

GIS ostrzega przed partiami mleka modyfikowanego dla niemowląt!

HIT DNIA

Najnowszy sondaż: Połowa Polaków uważa Tuska za słabego premiera

Najnowsze

Świąteczny jarmark w Lublinie. Stare Miasto pełne smaków, muzyki i tradycji [WIDEO]

Nowa Strategia Bezpieczeństwa USA. Co naprawdę planuje Trump

Europoseł pokazał czym będą nas truć po wejściu do Mercosur

Tusk jedzie na ścianę. Ustawy bez poparcia, wojna z prezydentem i chaos w państwie

PILNE: Zełenski w Polsce. Prezydent Ukrainy podał datę [SZCZEGÓŁY]

Ambasador Niemiec jasno o reparacjach za bestialstwo: teraz nie ma o tym mowy

Strategia USA obnaża prawdę: wraca świat państw narodowych

RCB ostrzega, od 15 grudnia będą uruchamiane syreny alarmowe!