Przejdź do treści
14:42 Warszawa: uroczystością pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego uczczono w sobotę 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
14:38 Nuncjusz apostolski abp Filipazzi złożył Polakom życzenia z okazji Wielkanocy: niech ta nadzieja przynosi światło, siłę i radość dla naszego życia we wszystkich okolicznościach
13:55 Watykan: Wiceprezydent USA J.D. Vance spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej
13:44 Przewodniczący KEP: niech zwycięstwo Chrystusa umacnia nas w codziennym pielgrzymowaniu ku niebu
13:06 IMGW: w sobotę na północnym wschodzie możliwe są słabe burze
12:49 Lublin: około 600 paczek z żywnością otrzymali w sobotę potrzebujący podczas wielkanocnego śniadania w lubelskiej Caritas
12:23 Podkarpackie: osoby poszkodowane w ulewie mogą starać się o zasiłek do 8 tys. zł
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Raport PiS: Wybory samorządowe niezgodne ze standardami UE

Źródło: telewizja republika

Wybory samorządowe naruszają standardy demokratyczne i są niezgodne z wymogami instytucji UE, zasługują na ocenę niedostateczną – to konkluzja zawarta w raporcie przygotowanym przez posłów PiS zasiadających w Zespole Parlamentarnym ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa.

Wśród celów zespołu jest m.in. nagłaśnianie i zapobieganie wszelkim formom naruszania - poprzez działania rządu i innych podmiotów - zasad demokracji i państwa prawa oraz wolności i swobód obywatelskich.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej poseł PiS Krzysztof Szczerski, raport pt. "Wybory samorządowe w Polsce w 2014 r. w świetle standardów Unii Europejskiej" zostanie przekazany prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i kandydatowi PiS na ten urząd Andrzejowi Dudzie.

– Nasza metodologia była bardzo prosta - zastosowaliśmy kryteria, które stosuje UE przy obserwacji wyborczej w krajach, do których udaje się z taką misją. Przyłożyliśmy te kryteria do sytuacji w Polsce, chcieliśmy zobaczyć, w jaki sposób oceniłaby te wybory misja obserwacji wyborów UE, gdyby tutaj była – powiedział Szczerski.

Według raportu PiS "wybory należy ocenić jako naruszające standardy demokratyczne". Obecne wybory samorządowe trudno nazwać inaczej, niż godzącymi w fundamentalne standardy demokratycznego państwa prawa wedle modelu europejskiego – wnioskują autorzy.

Jak czytamy w raporcie, spośród 12 podstawowych kategorii oceny jakości wyborów pod kątem przestrzegania norm demokratycznych, wybory samorządowe, zwłaszcza te do sejmików województw "w pełni" spełniają jedno kryterium, częściowo pięć kryteriów; całkowicie nie spełniają sześciu kryteriów. – Oznacza to, że na 12 punktów możliwych do uzyskania, wybory w Polsce uzyskały 3,5 punktu. To oznacza oceną niedostateczną – podkreślił Szczerski.

Za "spełnione" autorzy raportu uznali kryteria związane z przestrzeganiem praw człowieka. Są to takie kwestie jak: powszechność, równość i tajność prawa wyborczego, brak dyskryminacji, a także zapewnienie udziału kobiet, mniejszości i osób niepełnosprawnych w wyborach.

Według raportu, "częściowo spełnione" jest kryterium dotyczące kontekstu politycznego. Chodzi m.in. o równość szans obywateli w odniesieniu do uczestnictwa w sprawowaniu władzy, pluralizm polityczny i warunki działalności partii politycznych i uczciwy przebieg wyborów w przeszłości.

Zdaniem PiS "niespełnione standardy" dotyczą partycypacji obywateli, realnego pluralizmu politycznego i faktycznego rozdziału władz. Standardy częściowo spełnione to - zgodnie z raportem - uczciwy przebieg wyborów w przeszłości i warunki działalności partii politycznych.

W ocenie zespołu, kryterium "całkowicie niespełnione" to kryterium ram prawnych. Chodzi o jasne i precyzyjnie sformułowane prawo wyborcze, transparentny proces uchwalania prawa wyborczego", łatwy do zrozumienia system wyborczy.

PiS krytykuje też proces zarządzania wyborami. Zdaniem autorów raportu, w wyborach samorządowych był on nietransparentny, nieefektywnym i nieprofesjonalny. Wytkają też brak społecznego zaufania dla działań PKW i brak należytego poinstruowania obywateli. Zespół uważa też, że doszło do rażących nieścisłości w rejestrach osób uprawnionych do głosowania, pisze o "naciskach władz lokalnych i regionalnych na kandydatów opozycji sugerujące wycofanie się z list".

Wśród "niespełnionych standardów" UE PiS wymienia również: otwartą i uczciwą konkurencję między partiami i kandydatami, "nieobecność mowy nienawiści i agresywnej retoryki politycznej", ochronę wolności dziennikarzy, realną wolność słowa, pluralizm i niezależność mediów, przejrzyste i bezstronne rozpatrywanie protestów wyborczych w odpowiednich ramach czasowych.

Inne naruszenia norm wyborczych przyjętych w UE, to zdaniem autorów raportu m.in.: złe wyszkolenie składów komisji wyborczych, naruszenia zakazu zakłócania prac komisji, skomplikowane karty wyborcze, brak gwarancji tajności głosowania, liczenie głosów bez obecności mężów zaufania.

Ponadto są to, według PiS, niepoprawne sporządzanie protokołów, niemożliwość zarządzenia ponownego liczenia głosów przy dużym odsetku głosów nieważnych, a także brak zabezpieczenia materiałów po zliczeniu głosów. PiS za złamanie standardów uważa też sposób podawania wyników, który powinien następować tak szybko, jak to tylko możliwe.

Raport PiS zawiera też kilkanaście propozycji zmian legislacyjnych, w tym przywrócenia obowiązku dokumentowania przyczyn nieważności głosów zniesionego przez kodeks wyborczy, wprowadzenie instytucji rejestrowania czynności podejmowanych przez komisje za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, zapewnienie wykorzystywania przejrzystej urny we wszystkich wyborach.

W dokumencie są także postulaty uściślenia procedur związanych z publikacją protokołów Komisji Obwodowej oraz dostępem do jego kopii, zmian w składzie PKW polegających na uzupełnieniu jej składu o 6 osób wskazanych przez kluby parlamentarne oraz wprowadzenie ich kadencyjności, która będzie trwać odpowiednio do kadencji Sejmu i kończyć się 150 dni po dniu wyborów do Sejmu i Senatu, zmian dotyczących składów okręgowych, rejonowych, terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych poprzez wprowadzenie na wszystkich szczeblach "czynnika społecznego", czyli osób zgłaszanych przez pełnomocników komitetów wyborczych.

PiS chce ponadto przedłużenia terminów na składanie i rozpatrywanie protestów wyborczych do odpowiednio 30 i 120 dni od dnia wyborów, wprowadzenia wymogu zabezpieczenia wszystkich oddanych głosów ważnych i nieważnych oraz przechowywania ich przynajmniej na okres kadencji, a także wprowadzenia odrębnych urn na karty wyborcze do poszczególnych organów samorządu terytorialnego.

Inne proponowane zmiany to wprowadzenie obowiązku pracy wszystkich komisji wyborczych w pełnych składach przez cały czas głosowania i liczenia głosów oraz prawnych gwarancji ochrony dla mężów zaufania.

Wybory przeprowadzono na ocenę... niedostateczną pic.twitter.com/o38wI6EDay

— Bartłomiej Graczak (@bgraczak) listopad 27, 2014
pap

Wiadomości

Trzaskowski jest już wycofany

Akcja Caritas: 500 paczek trafiło na stoły najuboższych wrocławian

Anna Gembicka: Donald Tusk nie ma żadnych skrupułów

Sprawa Sitarskiego, przedstawiciela Lewicy w zarządzie Orlenu. "Ściśle Jawne" w niedzielę godz. 20:30

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską

Nie zgadniesz, co można zrobić z fiołków – ten cukier to prawdziwa perełka!

Tusk obniżył poziom cyberochrony w Polsce. Stanisław Żaryn ostrzega przed Rosją i Białorusią i pisze o "rządowym sabotażu"

Dziwny Tusk mądry Nitras Stanowski walczy z klimatem. Mazurek o Rafale Odlot Szczerby

Ta dłoń wiele mówi. Trump pokazuje, z jak wielkim zagrożeniem walczy jego administracja

Specjalne wydanie „Politycznej Kawy” – Wielkanoc z Republiką

"Wyborcza" hejtuje apel katechetów. Dotyczy święconki i prawa do lekcji religii w szkole

Polityczna burza w Senacie. Michał Kamiński oskarża Kidawę-Błońską

Rafał Brzoska odchodzi od Tuska. Mówi o patologiach systemu

Jakie jest znaczenie wielkanocnej święconki?

Polityczna burza w Senacie. Michał Kamiński oskarża Kidawę-Błońską

Najnowsze

Trzaskowski jest już wycofany

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską

Nie zgadniesz, co można zrobić z fiołków – ten cukier to prawdziwa perełka!

Tusk obniżył poziom cyberochrony w Polsce. Stanisław Żaryn ostrzega przed Rosją i Białorusią i pisze o "rządowym sabotażu"

Dziwny Tusk mądry Nitras Stanowski walczy z klimatem. Mazurek o Rafale Odlot Szczerby

Akcja Caritas: 500 paczek trafiło na stoły najuboższych wrocławian

Anna Gembicka: Donald Tusk nie ma żadnych skrupułów

Sprawa Sitarskiego, przedstawiciela Lewicy w zarządzie Orlenu. "Ściśle Jawne" w niedzielę godz. 20:30