– Państwa polskiego nie stać na tolerowanie sytuacji związanej z polityka ludnościową. Trzeba instrumentów śmiałych i odważnych. Musi nas być stać na politykę rodzinną. Inwestujemy w bardzo opłacalną o dużej stopie zwrotu inwestycję w polskie rodziny – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister podkreśliła, że projekt 500+ jest odważny, śmiały i solidarny z polskimi rodzinami. Jak dodała, zadania będą realizowały samorządy, które otrzymają odpowiednie zabezpieczenie finansowe.
Rafalska stwierdziła także, że wszystkie najważniejsze założenia są niezmienne, a próg ukończenia 18. roku życia jest ostateczny. Według niej wnioski złoży 2,7 miliona rodzin (zostanie nim objęte około 3,7 mln dzieci) oraz przyczyni się do zwiększenia dzietności w Polsce. Jak dodała, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku, który można również wysłać listownie lub elektronicznie.
Wiceminister Bartosz Marczuk zwrócił uwagę na to, że w ustawie zapisano, że pierwsze pieniądze potrzebne do realizacji programu samorządy otrzymają już tydzień od daty publikacji aktu prawnego. – Po pierwsze nasze głębokie przekonanie, że samorządy są naszym partnerem. Chcemy je traktować poważnie – dodał.
Według Marczuka program 500+ pozwoli zmniejszyć ubóstwo dzieci z 23 proc. do 11 proc. oraz przyczyni się do tego, że Polska przestanie być krajem, w którym dominuje model rodziny 2+1.
Na konferencji poinformowano także, że projektem ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu (10-12 lutego).
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Czat z internautami. Premier odpowiadała na pytania dotyczące programu "Rodzina 500+"
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie