- 2 czerwca 1979 r. rozpoczęła się pierwsza z trzech pielgrzymek Jana Pawła II do zniewolonej Ojczyzny. Papież odwiedził kolejno Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ i ponownie Kraków. Oficjalnym hasłem podróży apostolskiej były pierwsze słowa hymnu ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa – „Gaude Mater Polonia” („Raduj się, Matko Polsko”) - przypomina prof. Jan Żaryn.
Wybór Polaka na papieża 16 października 1978 r. natychmiast postawił przed Kościołem katolickim w Polsce i władzą komunistyczną kwestię jego przyjazdu do kraju.
Nastąpiło to 2 czerwca 1979 r. Wtedy Karol Wojtyła po raz pierwszy przybył do Polski jako papież Jan Paweł II. Pielgrzymka, w dużym stopniu zapoczątkowała też rozpad systemu komunistycznego, wywołała w kraju nieopisany entuzjazm i równie wielkie obawy władz.
Ówczesne władze Polski Ludowej były niechętne pielgrzymce, jej termin przekładano, stawiano warunki. Formalnie nie były jednak w stanie jej zabronić, choćby z tej racji, że Karol Wojtyła miał obywatelstwo polskie. Nie tylko zresztą z tego powodu.
40 lat temu Papież Jan Paweł II dotarł z pierwszą pielgrzymką do Ojczyzny. Jego słowa miały wpływ na miliony Polaków:
— PL1918 (@PL1918) 2 czerwca 2019
„...Niech zstąpi Duch Twój!
I odnowi oblicze ziemi.
Tej Ziemi!”
Byliście obecni podczas jednej z pielgrzymek Papieża do Polski?
Fot. @aan_gov_pl pic.twitter.com/dk76EhgYUO
W 1979 r. gospodarka kulała, w sklepach brakowało towarów, a spadek poziomu życia był realnie odczuwalny w każdym domu. Wszyscy pamiętali wtedy także brutalne stłumienie robotniczych wystąpień sprzed trzech lat.
Odmawiając papieżowi możliwości odbycia pielgrzymki do ojczyzny, komunistyczne władze mogły być pewne wybuchu zamieszek, a jednocześnie zdawały sobie sprawę, że wizyta z pewnością wpłynie na osłabienie pozycji ich samych, więc również może doprowadzić do zamieszek. Doskonale wiedziano bowiem, jaka będzie treść papieskich kazań.
– Nie sposób zrozumieć tego Narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą – ale zarazem tak straszliwie trudną – bez Chrystusa [...] Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, Stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi [...], nie może być Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie [...] I wołam z głębi tego tysiąclecia: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” - mówił Jan Paweł II w Warszawie w 1979 roku.
W Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie o godz. 12.00 rozpocznie się msza św. dziękczynna pod przewodnictwem metropolity krakowskiego seniora kard. Stanisława Dziwisza.
W programie obchodów znalazło się też otwarcie miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej, Panteonu Wielkich Polaków oraz Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci. O godz. 20.30 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski
Czytaj także:
Prezydent Duda podziękował za uratowanie relikwii św. Jana Pawła II