Rada Ministrów przyjęła projekt wprowadzający powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej
Projekt wprowadzający powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej to element zapowiadanej przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła reformy systemowej służby zdrowia.
Zgodnie z przyjętym dziś przez Radę Ministrów projektem zmiany obejmują odstąpienie od dochodzenia roszczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w przypadku skorzystania np. przez członka rodziny osoby ubezpieczonej ze świadczeń POZ w sytuacji, gdy osoba ta nie została zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, choć spełniała przesłanki do tego zgłoszenia lub została wyrejestrowana (np. podjęła czasowe zatrudnienie, a następnie po zakończeniu okresu tego ubezpieczenia nie został dopełniony obowiązek jej ponownego zgłoszenia).
Zgodnie z projektem, w takich przypadkach pacjent, który skorzysta z podstawowej opieki zdrowotnej, nie będzie obciążany kosztami, mimo że według przepisów ustawy jest nieubezpieczony.
Przepisy zawarte w projekcie umarzają ponadto postępowania mające na celu wydanie decyzji administracyjnych ustalających obowiązek ponoszenia tych kosztów oraz umarzają postępowania egzekucyjnych dotyczących tych należności.
Pełen tekst znajduje się tutaj