Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych

Po raz pierwszy od października 2023 roku RPP zmieniła poziom stóp procentowych. Główna stopa została obniżona o 50 punktów bazowych. To decyzja o potencjalnie szerokim wpływie na gospodarkę i portfele Polaków.
Pierwsza zmiana od ponad roku
Po 17 posiedzeniach bez żadnych zmian, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła główną stopę procentową o 50 punktów bazowych – do poziomu 5,25 proc. To pierwsza zmiana od miesięcy i wyraźny zwrot w polityce pieniężnej. Decyzja została przewidziana przez analityków, jednak jej skala i moment zaskoczyły część obserwatorów.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej przyznał, że RPP przyjęła gołębie nastawienie. Obniżka stóp oznacza jedno – raty kredytów hipotecznych będą spadać.
Możliwe skutki dla kredytobiorców
Wskaźnik WIBOR, powiązany z decyzjami RPP, już od kilku tygodni się obniża. Eksperci prognozują, że część kredytobiorców zapłaci o kilkaset złotych mniej miesięcznie. Choć zmiany nie będą natychmiastowe, ulga nadejdzie – pytanie tylko, kiedy banki zaktualizują harmonogramy.
Choć prezes NBP zaznaczył, że najnowsza decyzja RPP nie musi oznaczać początku serii cięć, dodał też, że możliwe są jeszcze dwa ruchy w tym roku – o ile pozwolą na to dane gospodarcze. RPP będzie obserwować zarówno poziom inflacji bazowej, jak i sytuację globalną. Glapiński zapowiedział również, że celem banku centralnego jest wspieranie stabilności i wzrostu, ale bez utraty kontroli nad cenami.
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X