– Musimy tworzyć wspólnotę poprzez dialog, wzajemne poszanowanie – postulowali zwierzchnicy różnych religii, praktykowanych na terenie Izraela, którzy we wtorek w Krakowie spotkali się z metropolitą krakowskim, kard. Stanisławem Dziwiszem.
Do polski przyjechali członkowie Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu. W skład 30-osobowej delegacji wchodzą najważniejsi przedstawiciele judaizmu, islamu i religii chrześcijańskich.
Jutro, podczas spotkania w obozie Auschwitz-Birkenau (zwieńczającego wizytę) delegaci podpiszą wspólną deklarację dot. pokoju na świecie.
– Te spotkania są dla pokoju, a przeciwko antysemityzmowi i nienawiści. Cieszymy się, że możemy dziś wyrazić nasze uczucia do żydowskich braci oraz do Polaków, którzy cierpieli z powodu nazizmu. Holokaust nie może się powtórzyć, II wojna światowa nie może się powtórzyć – powiedział prof. Fadel Mansour, przedstawiciel religii druzyjskiej.
Podobne spotkania odbywały się już w Izraelu, Paryżu, Watykanie czy Asyżu. W tym roku padło na Polskę. Hasłem spotkania jest "Akceptacja innego – edukacja przyszłych pokoleń".
– Musimy tworzyć wspólnotę poprzez dialog, wzajemne poszanowanie” – mówił metropolita krakowski. Podkreślił, że współpraca może przyczynić się do pokoju w Palestynie, Izraelu. „Jak ktoś z mówców powiedział już - jeśli pokój zaistnieje w Palestynie, to ten pokój może być przykładem i może rozszerzyć się na Bliski Wschód i na cały świat – zaznaczył kardynał Stanisław Dziwisz podczas spotkania z delegacją.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!