– Wczoraj sprawozdawcy odbyli długie spotkanie z przedstawicielami polskich władz, następnie opinia została zmieniona. Przyjęliśmy ją dziś rano. Jest dużo różnic między wstępną opinią a ostateczną. Chciałbym wezwać wszystkie siły polityczne w Polsce, aby były konstruktywne – mówił na konferencji prasowej przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.
Buquicchio przypomniał, że opinie ws. Polski był jednym z punktów dzisiejszych obrad, a nie ich jedynym tematem. Podziękował również polskim władzom za zorganizowanie wizyty w naszym kraju. Szczególnie wyróżnił wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego, którego pochwalił za determinację w dążeniu do zażegnania kryzysu.
– Mamy za sobą trudny, ważny dzień, przyjęliśmy kilka opinii, m.in. opinię dotyczącą Polski. Wizyta w Polsce była niezwykle owocna, jesteśmy wdzięczni polskim władzom za jej zorganizowanie. Chciałbym wyrazić moją wdzięczność za otwarcie ministra Szymańskiego, który powiedział, że jest zaangażowany w rozwiązanie tego kryzysu – mówił przewodniczący Komisji Weneckiej.
– Opinia posiada 25 stron, rekomendacji jest bardzo dużo, mam nadzieje, że polskie władze wezmą je pod uwagę – zaznaczył.
"Mogą państwo tylko współpracować ze sobą"
– Problem wydajności Trybunały Konstytucyjnego w Polsce jest ważnym problemem. Musi on być w stanie pracować tak, aby być strażnikiem Konstytucji, jego orzeczenia muszą być wdrażane i publikowane. To wszystko jest ważne dla demokracji – uznał. – Tak ważne jest, by teraz wszystkie siły polityczne w Polsce działały konstruktywnie. Polska sprawa stała się sprawą polityczną. Mają państwo dwa problemy kryzys konstytucyjny, ale też kryzys polityczny. Mogą państwo tylko współpracować ze sobą – dodawał.
"Wyrok z 9 marca trzeba opublikować"
W opinii przewodniczącego Komisji Weneckiej "trzeba opublikować orzeczenie z 9 marca". – Najważniejsza rekomendacja to opublikowanie orzeczenia TK. To byłby punkt startowy dla rozwiązania konfliktu politycznego – stwierdził Buquicchio. Dodał, że ze strony polskiej nie padły żadne obietnice w tej sprawie, ale "miał przeczucie, że minister Szymański jest zaangażowany w znalezienie rozwiązania". – Rozwiązanie kryzysu konstytncyjnego nie zależy od nas, tylko od Polski i Polaków – dodawał.
Zapewniał również o bezstronności Komisji Weneckiej. – Jesteśmy neutralni i bezstronni, zawsze tak było w przypadku Komisji Weneckiej. Jedyne sympatie, jakie mamy, to sympatie wobec demokracji – podkreślał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Komisja Wenecka: Zarówno Sejm obecnej kadencji, jak i poprzedniej złamał konstytucję
Szymański o opinii Komisji Weneckiej: Niepomyślna dla Polski