"Nie pozwolimy na manipulację faktami." Przewodniczący KRRiT odpiera zarzuty Najwyższej Izby Kontroli

Wystąpienie pokontrolne NIK, zostało przez KRRiT zakwestionowane. Postawione przez NIK zarzuty do tej pory nie zostały rozpoznane co oznacza, że postępowanie jest niezakończone. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w dniu 28 kwietnia br. złożyła umotywowane zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli (NIK), które dotyczyło realizacji zadań KRRiT w latach 2016–2024. Pomimo obszernego i merytorycznego charakteru złożonych zastrzeżeń, prezes NIK Marian Banaś odmówił ich przyjęcia twierdząc, że zostały złożone po terminie.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy
Z uwagi na rażącą niezgodność z prawem tej odmowy, w dniu 15 maja br. został złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a więc przyjęcia i rozpatrzenia zastrzeżeń, gdyż jak wynika z dokumentów - w tym potwierdzenia otrzymania stanowiącego dowód otrzymania w rozumieniu art. 40 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych - terminy zostały dochowane.
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wskazuje, że decyzja o odmowie przyjęcia zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego została wydana z rażącym naruszeniem prawa i stanowi próbę pozbawienia konstytucyjnego organu możliwości obrony przed nieprawdziwymi tezami zawartymi w raporcie NIK.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie pozwoliła na manipulację faktami. Mimo złożenia zastrzeżeń w ustawowym terminie, Prezes NIK Marian Banaś odmówił ich rozpatrzenia – blokując w ten sposób naszą prawną możliwość obrony. To niedopuszczalne w państwie prawa
powiedział - Maciej Świrski, Przewodniczący KRRiT
Najważniejsze zastrzeżenia do wystąpienia NIK
Najważniejsze zastrzeżenia do wystąpienia NIK
- Postępowania koncesyjne nie mają klasycznych terminów administracyjnych:
- KRRiT to organ kolegialny – decyzje koncesyjne wymagają uchwał Krajowej Rady.
- Brak jest jednoznacznych przepisów nakazujących wyznaczanie terminów zakończenia postępowań.
- Od 2021 r. stosowana jest procedura informowania stron o planowanym terminie zakończenia.
- Liczba działań kontrolnych została przez NIK skrajnie zaniżona:
- NIK podała liczbę 336, gdy w rzeczywistości Departament Monitoringu KRRiT przeprowadził 6197 działań kontrolnych.
- NIK błędnie przypisała kompetencje administracyjne Departamentowi Monitoringu:
- Wszystkie postępowania administracyjne prowadzi wyłącznie Przewodniczący KRRiT – nie Departament Biura KRRiT.
- Depozyt sądowy środków z abonamentu RTV był działaniem legalnym i zabezpieczającym:
- W obliczu likwidacji podmiotów publicznej radiofonii i telewizji, KRRiT nie mogła przekazać środków podmiotom bez uregulowanego statusu prawnego.
- Środki zostały zabezpieczone w depozycie sądowym zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o finansach publicznych.
- Niektóre sądy wyrażały zgodę na złożenie świadczenia do depozytu sądowego, tym samym wskazując, że działania KRRiT i jej Przewodniczącego znajdują uzasadnienie w obowiązującym prawie.
- KRRiT wykazała, że nie doszło do żadnej nieprawidłowości w nadzorze nad mediami publicznymi i komercyjnymi:
- Zarzuty NIK opierają się na pominięciu faktów i wybiórczym cytowaniu wyjaśnień KRRiT.
- Raport nie zawiera pełnej, rzetelnej oceny działalności – pominięto np. zgodność z obowiązkami wynikającymi z ustawy o RTV dotyczącymi ochrony małoletnich, tłumaczeń PJM czy przekazów handlowych.
Odmowa rozpatrzenia zastrzeżeń to naruszenie prawa
Pomimo złożenia przez KRRiT zastrzeżeń w terminie 21 dni od faktycznego doręczenia wystąpienia pokontrolnego, Prezes NIK Marian Banaś odmówił ich rozpatrzenia.
KRRiT przedstawiła dowody, że:
- wystąpienie pokontrolne wpłynęło do Biura KRRiT 4 kwietnia 2025 r. o godz. 17:36, po godzinach pracy urzędu określonych w § 2 rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie czasu pracy pracowników Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (Dz.U. z 2019 r., poz. 1224);
- zgodnie z przepisami, jak również orzecznictwem sądów powszechnych i administracyjnych, termin liczy się od dnia faktycznego odbioru – czyli od poniedziałku 7 kwietnia 2025 r.,
- zastrzeżenia zostały złożone 28 kwietnia 2025 r., a więc w terminie.
Dalsze kroki KRRiT
Od przekraczającego uprawnienia działania, jakim była bezprawna odmowa przyjęcia zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego, 14 maja 2025 r. został złożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Prezesa NIK Mariana Banasia – do tej pory nierozpoznany.
Z uwagi na brak instancji wyższej nie jest możliwe złożenie zażalenia. Od decyzji Prezesa NIK Mariana Banasia nie przysługuje również skarga do sądów administracyjnych czy powszechnych.
Niezależnie od powyższego, sytuacja w której przed formalnym zakończeniem postępowania, w którym materiał może ulec zmianie, zwoływanie konferencji i ogłaszanie wyników postępowania jako ostatecznych, jest działaniem jeżeli nie wprost bezprawnym, to na pewno umotywowanym politycznie i zorientowanym na osiągnięcie określonych celów, w tym osiągnięcie konkretnego, acz zafałszowanego wrażenia.
KRRiT 14 maja 2025 r. złożyła formalny wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy i oczekuje na jego rozpoznanie. W związku z tym postępowanie jest jeszcze niezakończone.
KRRiT domaga się przywrócenia standardów rzetelności, bezstronności i praworządności w procedurze kontrolnej Najwyższej Izby Kontroli.
Wszelkie przekraczanie uprawnień oraz niedopełnianie obowiązków wynikających min. z ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli zostaną, w razie konieczności, odnotowane oraz zgłoszone do odpowiednich organów.
Źródło: Republika/www.gov.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze
