– Dlatego nazwałem to "spowiedź", bo chciałem powiedzieć całą prawdę, głównie o moim życiu publicznym, a nie prywatnym, choć są tam też fragmenty mojego życia prywatnego – mówił na antenie Telewizji Republika autor książki "Spowiedź Grzesznika".
Zygmunt Maria Przetakiewicz, dziennikarz, działacz stowarzyszenia "PAX" oraz Solidarności, autor książki "Spowiedź Grzesznika" był gościem programu "Republika na Żywo".
Opowiadając o swojej książce "Spowiedź Grzesznika", Zygmunt Maria Przetakiewicz powiedział, że jest ona "podsumowaniem mojego życia dotychczasowego". – Dlatego nazwałem to "spowiedź", bo chciałem powiedzieć całą prawdę, głównie o moim życiu publicznym, a nie prywatnym, choć są tam też fragmenty mojego życia prywatnego. Wydaje się, że zawsze w życiu człowieka przychodzi taki czas, kiedy trzeba podzielić się z przyjaciółmi, rodziną i historykami faktami, które się zna – stwierdził autor książki. – Oczywiście jest to prawda z mojej perspektywy, ale wierzę w coś takiego, jak prawda obiektywna, bo fakty, w tym wypadku to nie są oceny, opinie, ale są to fakty i te fakty starałem się przedstawić – dodał.
Książka "Spowiedź Grzesznika" składa się z trzech rozdziałów: "Urodzony w PAX-ie", "Moja Solidarność" i "Moja przygoda z Andersenem". Mówiąc o pierwszym rozdziale, Zygmunt Maria Przetakiewicz wskazał, że wydaje mu się, że "każdy człowiek funkcjonuje w życiu tak, w jakim środowisku się urodził". – Mnie przyszło urodzić się w środowisku "PAX-u", mój ojciec był najbliższym człowiekiem Bolesława Piaseckiego, z kolei Bolesław Piasecki traktował go jako swojego największego i najbardziej zaufanego człowieka. Nazwisko Bolesława Piaseckiego było obecne w moim życiu nawet za często (...). Wyrosłem w zdrowym micie Bolesława Piaseckiego. Był dla mnie przyszywanym wujem, uważałem go za wybitną osobę, męża stanu, urodzonego w złym czasie, ale bardzo dobrego człowieka i bardzo przyjaznego ludziom – mówił autor książki "Spowiedź Grzesznika".