Z ustaleń CBŚP i funkcjonariuszy francuskich oraz ukraińskich wynika, że substancja psychotropowa tj. buprenorfina przemycana była z Francji m.in. przez Polskę i trafiała na Ukrainę. Przestępczy proceder zakończyły służby, przy wsparciu Europolu i Eurojustu. Czynności po stronie polskiej wykonuje CBŚP i Prokuratura Krajowa. Podczas akcji, przeprowadzonej jednocześnie na terenie trzech państw zatrzymano 11 osób i przejęto m.in. ponad 7,2 tys. szt. tabletek buprenorfiny.
Wynikiem międzynarodowego śledztwa (JIT), dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej była akcja przeprowadzona przez policjantów z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie ze służbami francuskimi i ukraińskimi, przy wsparciu Eurojustu i Europolu. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy zajmowali się przemytem substancji psychotropowych, głównie buprenorfiny (półsyntetyczny opioid - pochodna morfiny). Ich terenem działania była Francja, Polska, a także Ukraina.
Skoordynowane działania zostały przeprowadzone pod koniec minionego tygodnia. Podczas akcji przeprowadzonej jednocześnie na terenie trzech państw, zaangażowanych było ponad 150 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb z Polski, Francji, Ukrainy oraz z Holandii. Wówczas to, zatrzymano równocześnie 11 osób (6 obywateli Ukrainy i 5 obywateli Francji), w tym podejrzanych o organizowanie tego procederu. Wobec 4 osób zatrzymanych w Polsce i na Ukrainie zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, kolejne 5 osób aresztowano we Francji.
W trakcie działań, na granicy ukraińsko-polskiej, przejęto m.in. ponad 7,2 tys. szt. tabletek (7,2 kg) buprenorfiny, o wartości czarnorynkowej 100 tys. dolarów amerykańskich. Zabezpieczono także 6 tys. euro, samochody oraz materiał dowodowy.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledztwo po polskiej stronie nadzorowane jest przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.