Podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, konsularnych oraz polityki wschodniej Bartosz Cichocki podsumował pierwsze rozmowy z Izraelem. Mam nadzieję, że zakończyliśmy "emocjonalne, wzajemne oskarżenia", których byliśmy świadkami przez ostatnie tygodnie - powiedział wiceminister Cichocki.
W czwartek po południu w Jerozolimie doszło do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Wiceminister Bartosz Cichocki poinformował, że przyniosło ono przełom w relacjach z Izraelem.
- Mam nadzieję, że po czwartkowym spotkaniu będzie mniej nieporozumień; strona izraelska zaangażowała się w rozmowę rzeczową i temu ma służyć ten dialog – powiedział Cichocki.
Wiceszef MSZ powiedział także, że nowelizacja ustawy o IPN, która weszła już w życie, zostanie doprecyzowana.
- Teraz szukamy takiej formuły, żeby uspokoić ewentualne jeszcze istniejące wątpliwości opinii publicznych- powiedział Bartosz Cichocki .
Podsekretarz stanu powiedział także, na co polska strona zwróciła uwagę podczas rozmów.
- Pozwoliło to nam wczoraj w sposób, konstruktywny, ale stanowczy zwrócić uwagę izraelskich partnerów na niedopuszczalność wielu sformułowań, które padły, sformułowań świadczących o głębokim uprzedzeniu czy wręcz agresji do Polaków, braku zrozumienia dla naszej wrażliwości, dla naszej traumy z okresu II wojny światowej - powiedział Cichocki.
Wiceminister powiedział, że zostały poczynione ustalenia by dialog z Izraelem kontynuować. Nie wykluczył także, że w obszarze prawno-historycznego dialogu miały by się włączyć też inne strony.
I welcome this opportunity to meet PM Netanyahu's team and to launch a legal-historical dialogue on Holocaust, WW2 related issues, driven by mutual desire to defend and promote truth, freedom of research, artistic performance, public debate. pic.twitter.com/b1DwEPmpBB
— Bartosz Cichocki (@B_Cichocki) 1 marca 2018