Przejdź do treści

Przedłużą się negocjacje na szczycie klimatycznym

Źródło:

Terminy przedstawiania zobowiązań klimatycznych przez państwa i mechanizmy finansowe polityki klimatycznej, to tematy ostatnich negocjacji na najwyższym szczeblu COP19. Rokowania trwają i - jak wynika z nieoficjalnych źródeł - nie skończą się szybko.

Zgodnie z harmonogramem warszawski szczyt klimatyczny powinien zakończyć się dziś, po 11 dniach negocjacji różnych grup i zespołów oraz po trzech dniach rokowań na najwyższym szczeblu. Jednak z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do delegacji na COP19 wynika, że negocjacje nie skończą się szybko, a szczyt może się przeciągnąć nawet do niedzieli.

Dziś rano opublikowano projekt końcowych postanowień, jednak wiadomo, że zgody wszystkich państw na taki tekst nie ma i jest on dalej przedmiotem rokowań.

Szefowa polskiej delegacji wiceminister środowiska Beata Jaczewska mówiła, że wierzy w porozumienie, choć postępy w negocjacjach następują „małymi krokami", a główne kwestie - fundamenty nowej, globalnej umowy klimatycznej, finansowanie i mechanizm kompensat dla dotkniętych zmianami klimatycznymi - pozostają otwarte. Jaczewska podkreślała, że COP19 uzgodnił wiele innych spraw, np. finansowanie Funduszu Adaptacyjnego, powołanego do finansowania konkretnych projektów i programów w krajach, które przyjęły Protokół z Kioto i jednocześnie są znacząco narażone na niekorzystne efekty zmian klimatycznych.

Z kolei unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard deklarowała, że Unia niezmiennie naciska na takie porozumienie, które umożliwi podpisanie globalnego układu klimatycznego za dwa lata w Paryżu i widzi coraz więcej innych krajów, które takie podejście zaczynają popierać. Podkreśliła, że są wśród tych państw m.in. USA.

W czasie szczytu szerokim echem odbiły się przede wszystkim odwołanie Marcina Korolca - który pełni funkcję przewodniczącego COP - z funkcji ministra środowiska oraz demonstracyjne opuszczenie szczytu przez większość organizacji ekologicznych.

Po ogłoszeniu przez premiera Donalda Tuska decyzji o odwołaniu Korolca z funkcji ministra zagraniczni dziennikarze długo dociekali, czy nie oznacza to nawet lekceważenia szczytu przez polski rząd. Pytali również o powody tej decyzji i o dalszy mandat Korolca. Tę ostatnią kwestię przewodniczący COP wyjaśnił w specjalnym wystąpieniu, oświadczając, że jego mandat nie ulega zmianie.

Z kolei członkowie zagranicznych delegacji wyrażali obawy, by cała ta sytuacja nie spowolniła negocjacji. Polska prezydencja zapewniała, że rokowania toczą się zgodnie z planem.

Dzień przed planowanym finałem szczytu znacząca większość organizacji ekologicznych - uczestniczących w nim na zasadach obserwatorów - demonstracyjnie opuściła Stadion Narodowy w Warszawie. Ekolodzy ogłosili, że negocjacje nie prowadzą do żadnego globalnego porozumienia, a przedstawiciele rządów nie dbają o wspólne dobro, tylko o partykularne interesy.

Z ostrą krytyką ekologów spotkał się też zorganizowany przy współpracy Ministerstwa Gospodarki „szczyt węglowy", czyli spotkanie przedstawicieli sektora górniczego i energetyki opartej o węgiel. Przedstawiali oni n.in. cały szereg technologii i działań obniżających emisje CO2 przy wykorzystaniu węgla.

Ekolodzy ogłosili, że cały szczyt COP okazał się konferencją zwołaną pod dyktando przemysłu węglowego, dlatego, że - ich zdaniem - rozwój rokowań nie wskazuje na uzgodnienie ograniczenia emisji i wykorzystania węgla.

mk, pap, fot. Mateusz Włodarczyk/CC

Wiadomości

Pożar w domu opieki! Co najmniej sześć osób poniosło śmierć

Tusk mógłby pisać scenariusze do filmów Barei. To jeden z dowodów

Republika. Red. Adrian Klarenbach zaprasza na "PO 9" i "PO 11"

Wypadek na przejściu dla pieszych. Matka i córki trafiły do szpitala

Republika. Nowy odcinek W Ruchu na naszym kanale YT - dziś o godz. 9:00!

Donald Trump drugim takim prezydentem w historii USA

Jak będzie wyglądał powrót Trumpa do Białego Domu? Szczegóły

Alberta wbrew Kanadzie buduje sojusz z Trumpem

Otruła teściową. Podejrzana o serię rodzinnych zatruć i zgonów

Metr śniegu i 50 stopni mrozu. Pogoda dotknie 70 mln ludzi

Trump będzie w piątek w Kalifornii: "Naprawimy to wszystko"

Rosyjska modelka zostawiła oficera KGB. Romansuje z młodym Ukraińcem?

Joe Biden ułaskawia nawet w ostatnim dniu. Tak kończy Demokrata

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Wypadek na przejściu dla pieszych. Matka i córki trafiły do szpitala

Republika. Nowy odcinek W Ruchu na naszym kanale YT - dziś o godz. 9:00!

Donald Trump drugim takim prezydentem w historii USA

Jak będzie wyglądał powrót Trumpa do Białego Domu? Szczegóły

Pożar w domu opieki! Co najmniej sześć osób poniosło śmierć

Tusk mógłby pisać scenariusze do filmów Barei. To jeden z dowodów

Republika. Red. Adrian Klarenbach zaprasza na "PO 9" i "PO 11"