Przejdź do treści
13:25 IMGW: w poniedziałek jeszcze chłodno, ale od wtorku zacznie się robić cieplej
12:31 UE: KE obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2025 rok z 3,6 proc. do 3,3 proc.
11:49 PKW: najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP
11:00 Prezydenci Polski i Litwy przyjechali do Orzysza, gdzie będą obserwować ćwiczenia z udziałem wojsk sojuszniczych
10:33 Beskidy: W gminie Istebna wygrywa Nawrocki, w sąsiedniej Wiśle - Trzaskowski
10:13 Polska: Dzień po I turze wyborów prezydenckich indeksy na warszawskiej giełdzie spadają
10:11 Chiny: Co najmniej sześć ofiar śmiertelnych po przejściu ulew na południu kraju
09:35 PKW: Mentzen - 14,81 proc., Braun - 6,34 proc., Hołownia - 4,99 proc., Zandberg - 4,86 proc., Biejat - 4,23 proc.
Spotkania 19 maja spotkania Karola Nawrockiego z mieszkańcami: 16:30 Bydgoszcz, Stary Rynek; 19:00 Toruń, Rynek Staromiejski pod Pomnikiem Kopernika
Spotkanie Zapraszamy na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem w Piotrkowie Trybunalskim. Data: 22 maja (czwartek), godz, 18:00. Miejsce: Sala Sara (Dawna Altamira) ul. Dmowskiego 38c, Piotrków Trybunalski
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Marcin Horała, Szymon Szynkowski vel Sęk, Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki oraz Katarzyna Rzepecka-Andrzejak spotkają się z mieszkańcami Konina - 23 maja, 17:00, ul. ks. J. Popiełuszki 4, Aula ANS
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zaprasza na spotkanie otwarte z Posłem do PE - Danielem Obajtkiem. 23 maja (piątek), g. 16. Sala widowiskowa REMUS ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Łuków zaprasza na PROTEST – NIE dla nielegalnej imigracji. 23 maja (piątek), g. 16 Plac Solidarności i Wolności, Łuków
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II zaprasza na PROTEST - Nie dla nielegalnej imigracji 25 maja (niedziela), g. 12 ul. Wały Jagiellońskie 1 - dawny Żak, Gdańsk
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Program szczepień w Polsce spowolnił. Liczba nadal nie przekroczyła 18 mln

Źródło: Fot. Canva

W Polsce wykonano ponad 35,05 mln szczepień. W pełni zaszczepionych – preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek – jest ponad 17,91 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,64 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych.

Wykonano 35 050 510 iniekcji. W pełni zaszczepiono 17 910 610 osób. Pierwszą dawkę przyjęło 18 643 526 osób. We wtorek dzienna liczba szczepień wyniosła 37 539.

Łącznie do Polski dotarło 46 170 230 dawek szczepionki. Do punktów szczepień trafiło 36 563 265 dawek. Ponadto zutylizowano 161 555 dawek. Zgłoszono 14 162 niepożądane odczyny poszczepienne.

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek poinformował, że dane z ostatniego miesiąca pokazują, że zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych. Dodał, że zakażenia wśród osób do 40 lat to ponad 56 proc. wszystkich.

Ponadto Niedzielski ogłosił, że premier Mateusz Morawiecki zaakceptował objęcie pracowników punktów szczepień ochroną jak funkcjonariuszy publicznych. Decyzja ma związek z atakami na punkty szczepień i z groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska we wtorek w PR24 powiedział, że w Polsce mamy obecnie wzrost zakażeń o 22 proc. w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

- Powoli, ale jednak, wchodzimy w trend wzrostowy, który – jeżeli nie zaszczepimy się w dużej liczbie, to będzie przybierał na sile – powiedział. Zaznaczył, że sytuacja epidemiczna jest "dość niepokojąca".

Zapytany o pomysł uzyskania dostępu przez pracodawcę do danych o zaszczepieniu, odpowiedział, że "jest pomysł, aby pracodawcy uzyskali możliwość dostępu do danych o zaszczepieniu. Jeżeli pracodawca uzna, że praca pana niezaszczepionego Iksińskiego jest mniej wydajna niż jego kolegi, który jest zaszczepiony, ma do tego narzędzia, w jaki sposób go zmobilizować"

We wtorkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Krzysztof Saczka, kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym, zapowiedział, że dzieci wracają od września do szkoły. Jeśli jednak wzrośnie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, można oczekiwać wprowadzenia nauki hybrydowej.

Saczka, zapytany o scenariusz na czas IV fali pandemii oraz czy można spodziewać się ogólnopolskich lub regionalnych lockdownów, odpowiedział, że "problemem są ogromne różnice epidemiologiczne między regionami: są powiaty, gdzie odsetek zaszczepionych wynosi 20 proc. oraz takie, gdzie sięga 70 proc. Oczywiste jest, że w tych ostatnich ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa jest mniejsze. A wprowadzanie ograniczeń uzależnione jest od liczby zachorowań". Dodał, że "granica, o której mówi minister zdrowia, to tysiąc przypadków dziennie".

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że w połowie września ruszą punkty szczepień w szkołach.

Z dwóch raportów opublikowanych w niedzielę na portalu medRxiv (przed recenzją) wynika, że szczepionka mRNA firm Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna przeciwko wariantowi delta koronawirusa niż szczepionka Moderny.

W badaniu obejmującym ponad 50 tys. pacjentów z Mayo Clinic Health System (MCHS) w Rochester w amerykańskim stanie Minnesota naukowcy stwierdzili, że skuteczność szczepionki Moderny przeciwko COVID-19 spadła do 76 proc. w lipcu, kiedy dominował wariant delta, z 86 proc. na początku roku. Badacze ustalili, że w tym samym okresie skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech spadła do 42 proc. z 76 proc.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby powyżej 18 lat. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.

PAP

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Ostatnie Pokolenie okupuje sztab Trzaskowskiego. Stanie do rozmowy? [WIDEO]

Stracił ponad 1 mln zł na oszustwie internetowym

Awans stał się faktem. Polonia i Pogoń meldują się w I lidze!

PKW: Najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich III RP

Co z debatą przed II turą? Sztab Nawrockiego stawia twardy warunek, przypomina słowa Trzaskowskiego o szacunku

Kowalski: im więcej ataków na Nawrockiego, tym bardziej mobilizowało to elektorat

Wieczór Wyborczy Republiki najlepszym wyborem widzów oraz czytelników! [STATYSTYKI]

Nitras już wie. Znalazł winnego słabego wyniku Trzaskowskiego, nie uwierzyć gdzie [WIDEO]

Na kogo postawi Konfederacja? W sieci pierwsze sygnały!

Lisiecki: wczorajsze wystąpienie Trzaskowskiego odcina go od prawicowego elektoratu

Jedna osoba zginęła, 19 zaginionych po zejściu lawiny błotnej

HIT DNIA

Tusk zacytował... Stalina? "Ani kroku wstecz" to słynny rozkaz zbrodniarza

Jeden bramkarz, dwa mistrzostwa. Jonas Urbig z historycznym osiągnięciem w Niemczech

"Będą tacy, którzy poniosą karę niesłusznie". Tak ekspert rządu Tuska chce ograniczyć wolność słowa [WIDEO]

"Musimy za dwa tygodnie domknąć ten system". Pomaska nie ukrywa celu Trzaskowskiego i Tuska [WIDEO]

Najnowsze

SPRAWDŹ TO!

Ostatnie Pokolenie okupuje sztab Trzaskowskiego. Stanie do rozmowy? [WIDEO]

Co z debatą przed II turą? Sztab Nawrockiego stawia twardy warunek, przypomina słowa Trzaskowskiego o szacunku

Kowalski: im więcej ataków na Nawrockiego, tym bardziej mobilizowało to elektorat

Wieczór Wyborczy Republiki najlepszym wyborem widzów oraz czytelników! [STATYSTYKI]

Nitras już wie. Znalazł winnego słabego wyniku Trzaskowskiego, nie uwierzycie gdzie [WIDEO]

Stracił ponad 1 mln zł na oszustwie internetowym

Awans stał się faktem. Polonia i Pogoń meldują się w I lidze!

PKW: Najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich III RP