Pierwsza Prezes SN: nie ma żadnych przesłanek, aby mogło nie dojść do zaprzysiężenia prezydenta
Prowadząca program pytała Małgorzatę Manowską o co tak naprawdę chodzi z próbami uchylenia jej immunitetu. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego odniosła się również do prób niedopuszczenia do zaprzysiężenia Karola Nawrockiego na urząd prezydenta.
Trzy zarzuty kierowane do prezes Sądu Najwyższego
(…) to są trzy czyny zabronione. Pierwszy dotyczy głosowania na kolegium Sądu Najwyższego. Ustawa covidowa pozwalała, aby głosować obiegiem. Część członków kolegium odpisało na maila mojego, że nie będą brali udziału w tym kolegium i żeby nie liczyć ich głosów. Te głosy zostały zgodnie z prawem policzone jako głosy wstrzymujące się” – prezes dodała, że ma na to przynajmniej trzy argumenty.
Drugim czynem ma być niezwołanie posiedzenia z pełnym składem Trybunału Stanu. Chodziło o to, że część wnioskodawców chciało dokonać zmian regulaminu w Trybunale Stanu, który dopiero co został uchwalony. Pierwsza prezes SM zobowiązała wnioskujących sędziów do przygotowania projektu zmian, aby wszystko odbyło się zgodnie z zasadami techniki legislacyjnej. Małgorzata Manowska dodała, że wyznaczyła sędziom czas 60 dni, aby ci odnieśli sie do jej prośby. Bezskutecznie, odpowiedź nie nadeszła.
Trzeci zarzut skierowany został przez sędziego Pawła Juszczyszyna i jego pełnomocnika. „Jest to zarzut dotyczący tego, że nie wykonałam zabezpieczenia postanowienia zabezpieczającego Sądu Okręgowego w Olsztynie. To zabezpieczenie miało polegać na tym, że na uchwale Izby Dyscyplinarnej miałam poczynić jakieś dopiski określoną czcionką, określoną barwą. To był po prostu absurd."
Nie ma przesłanek prawnych, aby nie zaprzysiąc Karola Nawrockiego
Profesor Małgorzata Manowska kategorycznie odniosła się do pytania czy są jakiekolwiek przesłanki prawne, żeby mogło nie dojść do zaprzysiężenia prezydenta Karola Nawrockiego.
Gdyby nie doszło do tego zaprzysiężenia to nie wiem co by się dalej stało i jak daleko moglibyśmy się posunąć. To ma być dyktatura profesorów? Dyktatura prawników? Dyktatura sędziów? Dyktatura polityków? To wyrzućmy tę konstytucję. - argumentowała profesor Manowska.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego zapowiedziała także, że zamierza zorganizować tzw. Owalny Stół, przy którym mieliby usiąść najważniejsi decydenci w Polsce, aby spróbować uregulować sprawy sędziów w Polsce.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Sejm
Wiadomości
Najnowsze

Posłowie zdecydowali o losach podatku „bykowego”

Przemysław Czarnek: Waldemar Żurek nie ma pojęcia o prawie i nie nadaje się na ministra

Monika Mrozowska świętuje urodziny mamy i córki. „Dziękuję, że jesteście. Dziękuję, że jestem”
