Prof. Glapiński pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję finansów na prezesa NBP
Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała dziś wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie prof. Adama Glapińskiego na stanowisko szefa Narodowego Banku Polskiego.
W marcu tego roku prof. Adam Glapiński został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wnioskował o to prof. Marek Belka, prezes banku centralnego. Na początku maja prezydent przedstawił jego kandydaturę na prezesa NBP, a następnie wniosek w tej sprawie został przesłany do Sejmu.
Kadencja obecnego szefa NBP, Marka Belki, kończy się w czerwcu.
Prof. Adam Glapiński urodził się w 1960 roku. W 1972 roku ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa) i od 1974 roku związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca.
Jest profesorem zwyczajnym w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wcześniej wykładał m.in.: w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989) oraz University of Colorado at Boulder (1993–1998).
Od początku lat 90. pełnił wiele ważnych funkcji w administracji publicznej. W 1991 roku był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 roku pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Poseł na Sejm RP I kadencji oraz senator IV kadencji Senatu RP, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.
Był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu S.A., Centralwings oraz KGHM Polska Miedź S.A. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S.A. Od 2009 roku doradca ekonomiczny Prezydenta RP. Od 2010 roku do 19 lutego 2016 r. pełnił funkcję członka Rady Polityki Pieniężnej.
W latach 1993–2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej. Jest członkiem kapituły nagrody "Teraz Polska", International Joseph A. Schumpeter Society oraz European Society for the History of Economic Thought.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nowy prezes NBP. Prof. Glapiński kandydatem Kancelarii Prezydenta?