Przejdź do treści
20:03 Francja wydala 12 pracowników ambasady Algierii - wzywa do kraju na konsultacje swojego ambasadora
19:15 Mołdawia: Szef NATO Mark Rutte odwiedził Kiszyniów i spotkał się z prezydent Sandu
18:10 Warszawa: Jutro odbędzie się konferencja przewodniczącego KRRiT ws. wyroku dot. koncesji dla Telewizji Republika oraz "debaty Trzaskowskiego" i TVP w Końskich
17:20 Zełenski: Ukraina, W. Brytania, Francja i Turcja rozmawiają o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym
17:03 Watykan: Teksty tegorocznej Drogi Krzyżowej sprawowanej w rzymskim Koloseum napisał Papież Franciszek, a będzie jej przewodniczył kard. Baldassarre Reina, wikariusz generalny diecezji rzymskiej – ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej
15:46 Daniel Obajtek: NIK nie ma prawa ani kompetencji oceniać fuzji Orlenu i Lotosu
15:23 Prezydenci Polski i Chorwacji rozmawiali o bezpieczeństwie, Ukrainie i wzajemnej współpracy
WAŻNE Debata Republiki najpopularniejsza w internecie na youtube! Zainteresowanie debatą prezydencką przebiło „sufit”. Osiągnęliśmy zasięg 480 MLN użytkowników internetu. Pojawiło się 198 000 wzmianek. Debata była nr 1 w streamie na całym świecie!
Briefing kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego – jutro (16.04) o godz. 09:30 na Targowisku Miejskim w Radzyminie (ul. Ogrodowa 1)
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Prezydent Duda: wciąż pozostaje kwestia strat materialnych

Źródło: Telewizja Republika

"Usłyszeliśmy wielokrotnie od Niemców słowo "przepraszam" i prośby o wybaczenie za II wojnę światową, ale jest jeszcze kwestia strat materialnych - za straty należy się zadośćuczynienie" - oznajmił podczas Rady ds. Samorządu Terytorialnego w Wieluniu prezydent Andrzej Duda.

W niedzielę, po obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia przez niemieckie lotnictwo w wieluńskim muzeum z udziałem prezydenta Dudy odbyło się posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju, w którym wziął udział m.in. szef IPN Karol Nawrocki.

Prezydent przypomniał o zniszczeniach, jakich w ciągu kilku godzin doznała w wyniku bombardowania 1 września 1939 roku Wieluń, ale jak mówił, zniszczenia dotknęły setki miejscowości w Polsce, a w wyniku ataków zginęły tysiące ludzi. Duda zaznaczył, że "dokonano oszacowania", ogółu strat, które poniosła Polska w wyniku niemieckiej agresji.

"Eksperci dokonali tego oszacowania, i kwota ta na dzisiejsze standardy finansowe wynosi ponad 6 bilionów 200 mld złotych, czyli ponad 1,5 biliona euro" 

- powiedział prezydent, nawiązując do raportu przygotowanego w ostatnich latach przez komisję kierowaną przez polityka PiS, byłego wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka. 

"Co ważne - lwią częścią tej kwoty, ponad 70 proc. tej kwoty - to są w istocie straty, jakie ponieśliśmy w substancji ludzkiej, nawet nie infrastrukturze, zniszczonych budynkach, zniszczonym przemyśle, miastach (...) w tym, że straciliśmy ponad 5 mln obywateli" 

- mówił prezydent.

Jak dodał, "ta ogromna strata ludzka (...), która jest niezwykle trudna do oszacowania, w jakimś sensie przez dziesięciolecia do dziś stanowi niezagojoną ranę na piersi naszego społeczeństwa".

"Chciałbym, żebyśmy o tym porozmawiali, bo ta sprawa jest wciąż niezałatwiona. Oczywiście, chcemy mieć jak najlepsze relacje z naszym sąsiadem, i mamy dzisiaj bardzo dobre relacje z Niemcami; one zostały wypracowane między innymi dzięki uczciwemu przyznaniu przez stronę niemiecką winy z II wojnę światową (...) Usłyszeliśmy wielokrotnie słowo 'przepraszam', i wielokrotnie usłyszeliśmy prośby o wybaczenie. I w sensie ludzkim, chrześcijańskim myślę, że większość Polaków w swoich sercach wybaczyła" 

- ocenił prezydent Duda.

"Istnieje suma strat..."

"To jest oczywiście ogromnie ważna, być może najważniejsza część tego, by narody mogły dalej żyć w zgodzie, przyjaźni, wspólnie budować dobrą przyszłość. Ale oprócz tego istnieje jeszcze suma strat, tych strat materialnych. I niezależnie od tego, czy godzimy się i wybaczamy (...) należy się zadośćuczynienie za stratę, należy się przywrócenie do stanu poprzedniego, należy się wypłata odszkodowania, za to, co zostało bezpowrotnie zniszczone" 

- podkreślił.

Prezydent ocenił, że do takiego zadośćuczynienia "nigdy nie doszło". W tym kontekście wymienił fundusze wypłacone przez władze niemieckie osobom, które w czasie wojny zmuszane były do przymusowej pracy w Niemczech. 

"Jeżeli weźmiemy i uśrednimy te pieniądze, które w istocie zostały przekazane tym osobom, to będzie to kwota ok. 160 euro na osobę. Myślę, że o żadnej kwestii odszkodowania za lata przymusowej pracy w Niemczech, niewoli w istocie, nie może być tutaj mowy"

 - powiedział.

Duda dodał, że sprawa ma wymiar międzynarodowy, m.in. w kontekście przyszłego pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za straty i szkody wyrządzone zaatakowanej przez nią Ukrainie. 

"Nie chcielibyśmy, żeby (Ukraina) tak, jak Polska 40 lat musiała się odbudowywać własnym sumptem. Będzie wymagał wsparcia, ale przede wszystkim będzie wymagała odszkodowania i zadośćuczynienia za wyrządzone straty, które to zadośćuczynienie jest absolutnym obowiązkiem agresora, czyli Rosji" 

- podkreślił.

Wczesnym rankiem 1 września 1939 r. Niemcy przeprowadzili atak lotniczy na Wieluń. Na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, zginęło od 1200 do ponad 2000 osób. Wieluń został prawie doszczętnie zniszczony; było to pierwsze bombardowanie II wojny światowej.

Źródło: Republika, x.com, PAP

Wiadomości

Kto awansuje do półfinału LM? Rewanże czas zacząć!

Niemiecka koalicja rozsypuje się jeszcze przed zaprzysiężeniem

Zielona poświata nad horyzontem. Kometa Swan zbliża się do Słońca

Fogiel: Nawrocki spokojny i konkretny. Osmalak tłumaczy Hołownię

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Jutro konferencja szefa KRRiT. Stanowisko ws. próby odebrania koncesji Republice

Najszybszy Azjata żegna się z bieżnią

Skandaliczne zachowanie niemieckich uczniów pod Auschwitz! Policja wszczęła śledztwo

Pensja minimalna 2026: wypłata do 10. dnia i wyższe kary dla firm

Minister Domański chce podbić kosmos. Nowy plan rządu

Snobizm do kwadratu. Książka Rafała Trzaskowskiego hitem internetu!

Ziobro składa zawiadomienie ws. Bodnara. Chodzi o sędziego Radzika

NASZ NEWS: Dwie identyczne toalety w parkach w Warszawie, 319 tys. zł różnicy w cenie. Jak to możliwe?

Andrzej Duda w Chorwacji: Rosja to zagrożenie dla całej Europy

Totalna kompromitacja UE! Prawie 10 tysięcy kandydatów musi powtarzać egzamin

Rosyjscy szpiedzy pod przykryciem dyplomatów. Polska i Czechy biją na alarm

Najnowsze

Kto awansuje do półfinału LM? Rewanże czas zacząć!

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Jutro konferencja szefa KRRiT. Stanowisko ws. próby odebrania koncesji Republice

Najszybszy Azjata żegna się z bieżnią

Skandaliczne zachowanie niemieckich uczniów pod Auschwitz! Policja wszczęła śledztwo

pieniądze

Pensja minimalna 2026: wypłata do 10. dnia i wyższe kary dla firm

Niemiecka koalicja rozsypuje się jeszcze przed zaprzysiężeniem

Zielona poświata nad horyzontem. Kometa Swan zbliża się do Słońca

Fogiel: Nawrocki spokojny i konkretny. Osmalak tłumaczy Hołownię