Prezydent powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. "Dialog jest drogą do naprawy naszego państwa"
W Pałacu Prezydencki odbyła się uroczystość powołania nowych członków Rady Dialogu Społecznego(RDS). Nowi członkowie to ministrowie obecnego rządu oraz przedstawiciel ministra właściwego do spraw pracy, odpowiedzialny za dialog społeczny. – Nie było przez długi czas dialogu pomiędzy przedstawicielami pracodawców, ale przede wszystkim pracowników a poprzednim rządem – mówił po wręczeniu aktów powołania prezydent Duda.
Zgodnie z przedwyborczą obietnicą Andrzeja Dudy, Rada Dialogu Społecznego została powołania do życia 22 października. Czytaj więcej
Na dzisiejszej uroczystości obecnie byli m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska i Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i premier Rady Ministrów Beata Szydło, która wspólnie z Andrzejem Dudą wręczała akty powołania.
Wśród powołanych dzisiaj w skład RDS ze strony rządowej są – wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Paweł Szałamacha, minister energii Krzysztof Tchórzewski i minister edukacji Anna Zalewska.
Ze strony przedstawiciela ministra właściwego do spraw pracy, odpowiedzialnego za dialog społeczny powołany został Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
Dialog drogą do naprawy państwa
W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił potrzebę powołania Rady Dialogu Społecznego, w związku z brakiem realnego działania poprzedniego organu, który miał zajmować się kontaktem pomiędzy stroną rządową, przedstawicielami pracodawców i pracowników. – Nie było przez długi czas dialogu pomiędzy przedstawicielami pracodawców, ale przede wszystkim pracowników a poprzednim rządem – mówił prezydent.
– Rada Dialogu Społecznego jest nowym ciałem w naszym systemie, trzeba było zastąpić dawną Komisje Trójstronną, ponieważ jej prace w zasadzie zakończyły się fiaskiem – dodał.
Prezydent podkreślił, że potrzebny jest rzetelny dialog oraz wysłuchanie postulatów obywatelskich. – Apeluje, aby Rada Dialogu Społecznego była otwarta, w tym także otwarta na przyjmowanie sygnałów z zewnątrz, otwarta na różne idee – mówił Andrzej Duda.
– Dzisiaj Polska bardzo tego potrzebuje, to jest droga prowadząca do naprawy naszego państwa – dodał.
Powołanie odebrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. pic.twitter.com/6ww004M4T0
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) grudzień 11, 2015
Rada Dialogu Społecznego to nowe forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, z udziałem przedstawiciela Prezydenta RP, która zastąpi funkcjonującą od 2001 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Jej zdaniem będzie prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada ma także w sposób praktyczny realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Czytaj więcej