Przejdź do treści
Prezydent podpisał ważną ustawę. Czeka nas innowacyjna rewolucja?
prezydent.pl

Liczne ulgi podatkowe, m.in. na działalność badawczo-rozwojową (B+R) i dla przedsiębiorców działających w specjalnych strefach ekonomicznych, rozszerzenie możliwości uzyskania statusu centrów badawczo-rozwojowych, a także umożliwienie uczelniom prowadzenie działalności w formie spółek kapitałowych - to tylko niektóre zmiany, które znalazły się w podpisanej w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę znowelizowanej ustawie dotyczącej działalności innowacyjnej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT przy ul. Poleczki w Warszawie. CEZAMAT jest elementem powstającego w Warszawie Kampusu Nowych Technologii (KNT), największego w Europe „żywego laboratorium” opartego na unikalnym modelu współpracy firm technologicznych z instytutami naukowymi. Nowa ustawa to przełom dla takich właśnie projektów, bowiem wydatki na współpracę przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi również będą się kwalifikowały do ulg podatkowych. W wyniku tych działań jest szansa na zwiększenie skali realizacji projektów o charakterze innowacyjnym. Zwiększa się również atrakcyjność Polski dla przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych, które w tym sektorze chcą inwestować.

„Podpisanie tej ustawy, a za chwilę wejście jej w życie oznacza kolejną, można powiedzieć III erę -patrząc na cykl legislacyjny - w budowaniu innowacyjnej Rzeczypospolitej, a przede wszystkim w budowaniu środowiska dla wszelkiego typu innowacji w naszym kraju” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

„Cieszę się, że ustawa została podpisana w tych pięknych laboratoriach, które zostały niedawno oddane do użytku; tutaj w Centrum, które jest nie tyle Centrum badaczy, ale Centrum wdrożeniowym, a więc tu następuje ten końcowy etap, kiedy wynalazek jest badany i wdrażany po to, by mógł ulec ostatecznej komercjalizacji (…) Chciałbym, aby takie centra powstawały w Polsce. To oczywiście są ogromne wydatki, ale one muszą być czynione, jeśli Polska ma być innowacyjna” - podkreślił prezydent.

„Kampus Nowych Technologii to milowy krok w realizacji polityki przekształcenia Politechniki Warszawskiej w uniwersytet badawczy zgodnie z programem „uczelnia 2.0” - powiedział Łukasz Madej z Pro Development, firmy która jest jednym z konsorcjantów KNT i jego operatorem. „Wspólnie z Politechniką Warszawską oraz czołowymi przedsiębiorstwami technologicznymi polskimi i zagranicznymi będziemy tworzyć nowe rozwiązania dla miast przyszłości, analizować, w jaki sposób można poprawić jakość życia mieszkańców miastach. Planujemy skupić się na pięciu obszarach badawczych związanych z codziennym życiem i przebywaniem w przestrzeni miasta: inteligentnych przestrzeniach miejskich, inteligentnych budynkach, inteligentnych mieszkaniach, tzw. przemyśle 4.0 - czyli zakładach przyszłości, w których procesy od projektowania produktu do jego wypuszczenia na rynek są radykalnie skrócone - i zmianach społecznych będących konsekwencją rozwoju inteligentnych technologii. Po raz pierwszy w jednej otwartej przestrzeni miejskiej zostaną zintegrowani i skłonieni do współdziałania mieszkańcy, naukowcy, studenci, przedsiębiorstwa i samorządy” - dodał Łukasz Madej.

 

centrumprasowe.pap.pl

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem