Prezydent podpisał ustawę o działaniach antyterrorystycznych
Dziś prezydent Andrzej Duda podpisał dziewięć ustaw, w tym krytykowaną przez opozycję ustawę o działaniach antyterrorystycznych. 10 czerwca, po burzliwej, trwającej 2 godziny dyskusji, Sejm przyjął tę ustawę większością 249 głosów. Przeciwko głosowali posłowie PO, .Nowoczesnej i część posłów PSL-u.
"Kiedyś broniliście złodziei, teraz bronicie terrorystów"
W trakcie debaty przed przyjęciem projektu ustawy doszło do burzliwej wymiany zdań pomiędzy posłami PiS, a opozycji. Posłowie PO straszyli przed głosowanie, że wejście w życie ustawy antyterrorystycznej oznacza "wprowadzenie państwa policyjnego", a to oznacza "dyktaturę"." – Kiedyś broniliście złodziei, teraz bronicie terrorystów – mówił wówczas z sejmowej mównicy do opozycji Jarosław Kaczyński.
Ustawa antyterrorystyczna
Celem uchwalonej ustawy o działaniach antyterrorystycznych jest podniesienie efektywności polskiego systemu antyterrorystycznego. Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. ma charakter integrujący działania podmiotów polskiego systemu antyterrorystycznego z jasnym wskazaniem odpowiedzialności w poszczególnych obszarach.
Za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym odpowiedzialny będzie Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Natomiast do zakresu obowiązków ministra właściwego do spraw wewnętrznych będzie należało przygotowanie do przejmowania kontroli nad zdarzeniami terrorystycznymi oraz reagowanie w przypadku ich wystąpienia.
W celu identyfikacji osób mogących mieć związek z przestępstwami o charakterze terrorystycznym – w przypadkach określonych w ustawie – funkcjonariusze ABW, Policji i Straży Granicznej będą uprawnieni do pobierania obrazu linii papilarnych, utrwalania wizerunku twarzy oraz pobierania materiału biologicznego w celu oznaczania profilu DNA osoby niebędącej obywatelem RP.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 43 (zmiana ustawy – Prawo telekomunikacyjne), który wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
RPO apeluje do prezydenta. Chce, aby skierował ustawę antyterrorystyczną do TK
Święcicki: Służby muszą mieć szerokie uprawnienia, ale muszą też być kontrolowane
Ustawa antyterrorystyczna przyjęta. Senatorowie nie wprowadzili poprawek
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty