Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Co to dla nas oznacza?
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek w siedzibie GPW ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.
Jak podało GPW, ustawa tworzy powszechny system dobrowolnego oszczędzania, w ramach pracowniczych planów kapitałowych, na zabezpieczenie potrzeb osób, które ukończyły 60 lat. Ustawa daje pracownikom nowe możliwości w zakresie zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych, obok świadczeń emerytalnych z powszechnego systemu zabezpieczenia emerytalnego. Środki gromadzone w PPK stanowić będą prywatną własność uczestnika PPK.
- To jest ustawa, która - mam nadzieję - przyniesie dwa zasadnicze skutki. Po pierwsze poprawi sytuację przyszłych polskich emerytów, tzn. tych, którzy dzisiaj jeszcze cały czas pracują, tych, którzy dziś są jeszcze, można powiedzieć, w kwiecie wieku i w związku z tym gromadzą dzisiaj pieniądze na swoje emerytury - powiedział Andrzej Duda podczas poniedziałkowej uroczystości na GPW w Warszawie.
Mam nadzieję, że system #PPK będzie bazą pod bezpieczny stan emerytalny Polaków - @AndrzejDuda @prezydentpl pic.twitter.com/iz1o2VK0VO
— GPW (@GPW_WSExchange) 19 listopada 2018
Minister finansów Teresa Czerwińska podkreśliła podczas swojego wystąpienia, że ustawa o PPK była oczekiwana przez pracowników, pracodawców i związki zawodowe.
Pracownicze Programy Kapitałowe mają dotyczyć ok. 11,5 mln pracowników i mają zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.
PPK mają dotyczyć osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia a pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.
Obowiązywać ma również coroczna dopłata z budżetu w wysokości 240 zł, a ponadto państwo dawałoby dodatkową "opłatę powitalną" w wysokości 200 zł.
Po uroczystości podpisania ustawy o #PPK przez Prezydenta @AndrzejDuda Prezes #GPW Marek Dietl wyjaśnia znaczenie tej ustawy dla rynku kapitałowego pic.twitter.com/OlzTPEKzf5
— GPW (@GPW_WSExchange) 19 listopada 2018