Jak podała Polska Agencja Prasowa, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przygotowaną przez PiS.
Obecnie para prezydencka znajduje się w podkrakowskich Brzegach, gdzie uczestniczy w czuwaniu modlitewnym z udziałem papieża Franciszka. CZYTAJ WIĘCEJ
Jak podała Kancelaria Prezydenta, dzisiaj Andrzej Duda podpisał w sumie 8 ustaw – Ustawę o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece, Ustawę o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, Ustawę o podatku od sprzedaży detaliczne, Ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Czarnogóry, podpisanego w Brukseli dnia 19 maja 2016 r., Ustawę o zmianie ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego, Ustawę o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, Ustawę o Trybunale Konstytucyjnym i Ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
Prace nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym zakończyły się w parlamencie w ubiegłym tygodniu. Po podpisaniu przez prezydenta, nowa ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.Poprawki Senatu
21 lipca Senat zgłosił 27 poprawek do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Poprawki dotyczyły m.in. tego, by prezydent nie mógł wnioskować o rozpatrzenie sprawy w Trybunale, poza kolejnością wpływu i tego, że jeśli sąd dyscyplinarny orzekł o usunięciu sędziego z TK, odbywało się bez zgody prezydenta. Poza tym senackie poprawki zakładają opublikowanie wyroków sprzed 20 lipca, z wyjątkiem tych, które są aktami normatywnymi i straciły swoją moc, a także, że zasada kolejności wpływu nie będzie dotyczyła spraw o zgodność z konstytucją celów lub działalności partii politycznych.
22 lipca Sejm przyjął senackie poprawki do nowej ustawy o TK i przekazał dokument do Kancelarii Prezydenta.
Nowa ustawa o TK
Ustawa, oparta na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, została uchwalona przez Sejm 7 lipca. Zgodnie z nową ustawą pełny skład Trybunału Konstytucyjnego to minimum 11 sędziów, którzy rozpatrywaliby sprawy o szczególnej zawiłości. Z kolei pozostałe składy orzekające to 5 i 3 sędziów. Dodatkowo umieszczono również zapis o możliwości zgłoszenia sprzeciwu od wyroku przez czterech sędziów. Wówczas taka sprawa byłaby odraczana na maksymalnie pół roku.
CZYTAJ WIĘCEJ:Burzliwa debata w Sejmie o Trybunale Konstytucyjnym
Franciszek: Wspaniale jest być z wami. Niech Bóg błogosławi wasze marzenia
Ponad milion wiernych w Brzegach. Nocne czuwanie z papieżem Franciszkiem
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Kwiecień w Sejmie przypomina, jak pani Kidawa-Błońska szorowała po dnie w wyborach i PO zablokowała wybory!
Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł
Najnowsze
Kwiecień w Sejmie przypomina, jak pani Kidawa-Błońska szorowała po dnie w wyborach i PO zablokowała wybory!
Kluby "Gazety Polskiej" oddadzą hołd Maurycemu Mochnackiemu
Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”
Tusk z Putinem mszczą się za przekop Mierzei Wiślanej
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł