Przejdź do treści
Prezydent do korpusu dyplomatycznego: trzeba zapewnić jak najszerszy dostęp do szczepionek przeciw COVID-19
Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Trzeba zapewnić jak najszerszy, tani i łatwy dostęp do szczepionek przeciw COVID-19 dla każdej społeczności - apelował prezydent Andrzej Duda w orędziu do korpusu dyplomatycznego. Przekonywał też, że Europa Środkowo-Wschodnia będzie kołem zamachowym gospodarczej odbudowy UE po pandemii.

Z powodu pandemii w tym roku spotkanie noworoczne prezydenta korpusem dyplomatycznym nie odbyło się. W zamian prezydent skierował do szefów misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce przesłanie w formie nagrania wideo.

Prezydent wyraził nadzieję, że kolejne spotkanie będzie miało już tradycyjny charakter

- Niezmiernie żałuję, że nie możemy porozmawiać osobiście, bo byłoby to nasze pierwsze spotkanie w trakcie mojej drugiej kadencji - powiedział.

Zaznaczył, że koronawirus bezlitośnie testuje od roku instytucje polityczne, podmioty gospodarcze, służbę zdrowia, a przede wszystkim obywateli.

- Pamiętając o tych wszystkich trudnościach, a zwłaszcza poświęceniu pracowników służb medycznych, odczuwam także dumę, że jako Polacy, zdaliśmy egzamin z obywatelskiej odpowiedzialności, a wybory prezydenckie zostały przeprowadzone w sposób sprawny, w zgodzie ze standardami demokratycznego państwa prawa i przy rekordowej frekwencji - powiedział prezydent. Dodał, że jako ich zwycięzca, ma poczucie bardzo silnego mandatu udzielonego przez ponad 10 milionów wyborców.

Prezydent zaznaczył, że śledząc wydarzenia rozgrywające się w różnych częściach globu, także w pobliżu granic Polski, podjął decyzję o rozbudowie zagranicznego pionu Kancelarii Prezydenta RP poprzez powołanie specjalnego Biura Polityki Międzynarodowej.

- Mam nadzieję, że dzięki pracy nowego biura także państwa współpraca i kontakty z prezydencką administracją będą jeszcze lepsze - dodał. Przypomniał, że organizację nowego Biura powierzył ministrowi pracującemu w Kancelarii Prezydenta Krzysztofowi Szczerskiemu.

Prezydent wskazał w orędziu do zagranicznych dyplomatów na trzy podstawowe wyzwania, które mogą "zostać podjęte przez wszystkich uczestników relacji międzynarodowych, bez względu na ich położenie geograficzne, potencjał ludnościowy czy dominującą religię".

- Pierwsze wyzwanie, jakie dostrzegam, to podjęcie wspólnych działań zapobiegających pogłębianiu globalnego podziału na biednych i bogatych. Niestety istnieje poważne ryzyko, że pandemia, a przede wszystkim jej skutki ekonomiczne, zniweczą dotychczasowe osiągnięcia na rzecz budowy sprawiedliwości społecznej w ujęciu międzypaństwowym - stwierdził prezydent.

"Zadaniem niecierpiącym zwłoki jest kwestia zapewnienia jak najszerszego dostępu do szczepionek przeciw Covid-19"

- Apeluję, aby już powstałe szczepionki, a także te będące w fazie testów, stały się dobrem ogólnoludzkim z łatwym i tanim dostępem dla każdej społeczności - oświadczył Duda. Jak dodał, tylko w ten sposób możemy uratować przed śmiercią i biedą miliony osób na całym świecie.

Podkreślił, że pandemia, która "w sposób niekiedy dramatyczny pokazała jak ważną rolę w coraz bardziej zglobalizowanym świecie odgrywa sprawna i ogólnodostępna służba zdrowia".

Duda wyraził opinię, że "w tym obszarze jest duża przestrzeń do współdziałania, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, w celu podniesienia poziomu sprawności poszczególnych krajowych służb zdrowia".

- Mamy w Europie, ale pewnie nie tylko, godne naśladowania przykłady przyjmowania pacjentów przez sąsiadujące ze sobą kraje. Polscy medycy opiekują się pacjentami ze Słowacji i Czech - mówił prezydent.

Według niego społeczność międzynarodowa powinna podjąć solidarny wysiłek wypracowania skutecznych mechanizmów pomocy międzypaństwowej.

- Tak jak wspólnie podejmujemy działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, tak podobnie powinniśmy działać, by chronić nasze społeczeństwa przed zagrożeniem pandemicznym – zwłaszcza, że epidemiolodzy przewidują wysokie prawdopodobieństwo jej powtórzenia się w przyszłości - oświadczył prezydent.

"Przygotujmy się zawczasu oraz wspólnie na to wyzwanie" 

Prezydent uważa, że wybuch pandemii przypomniał "o potrzebie budowy silnych instytucji, stanowiących fundament, na którym społeczeństwo może się wesprzeć w chwili próby".

- W obszarze relacji międzypaństwowych taką rolę odgrywa prawo międzynarodowe. Stąd moje głębokie przekonanie o potrzebie konsekwentnego egzekwowania przestrzegania jego zasad, zwłaszcza w odniesieniu do praw człowieka - podkreślili Duda.

Jak zaznaczył, "niestety ostatnie miesiące, w różnych częściach świata, dostarczyły kolejnych przykładów łamania tak podstawowych praw, jak prawo do wolnych i demokratycznych wyborów, czy pokojowego demonstrowania".

Zaznaczył, że Polska będzie jeszcze przez dwa lata zasiadać w Radzie Praw Człowieka ONZ. Zapewnił o otwartości naszego kraju na współpracę ze wszystkimi partnerami w celu skuteczniejszej ochrony podstawowych praw i wolności.

Prezydent zapowiedział, że w drugiej kadencji chce kontynuować działania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa Polski, zarówno w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i poprzez współpracę dwustronną.

Dlatego z uznaniem przyjmuję deklaracje prezydenta USA Joe Bidena i jego administracji dotyczące amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy oraz zobowiązań sojuszniczych wynikających z artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego.

- Jako ważny partner USA oraz wiarygodny członek NATO, liczymy na pogłębienie więzi sojuszniczych, gdyż jest to w dobrze pojętym interesie całej wspólnoty Zachodu - oświadczył prezydent.

Wskazał ponadto na wymiar gospodarczy bezpieczeństwa. Wzywał, by pozostając otwartymi na współpracę z partnerami na całym świecie, myśleć o tworzeniu "bezpiecznych, regionalnych łańcuchów współpracy w obszarach strategicznych".

Zaznaczył, że chodzi również o współpracę energetyczną, której "najważniejszym zadaniem jest zagwarantowanie możliwości wyboru poprzez dywersyfikację dostawców surowców, a także poprzez dywersyfikację nowego miksu energetycznego".

- W tym celu, razem z rządem, pracujemy nad takim modelem polskiej energetyki przyszłości, który zapewni dywersyfikację oraz skuteczną realizację celów transformacji energetycznej w sposób sprawiedliwy, tzn. uwzględniający uwarunkowania ekonomiczne i społeczne w Polsce postrzegane przez pryzmat dobrze rozumianego interesu naszych obywateli - powiedział prezydent.

Budowa silnego regionu Inicjatywy Trójmorza w ramach Unii Europejskiej

Jak mówił "odbudowa gospodarcza po pandemii będzie odbywać się poprzez inwestycje, zarówno środków europejskich, jak i publicznych oraz prywatnych". W realizację tego zadania - zdaniem prezydenta - "znakomicie wpisują się priorytety Inicjatywy Trójmorza, a także jej dotychczasowe osiągnięcia, jak chociażby powstanie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza".

Duda wyraził przekonanie, że "Europa Środkowo-Wschodnia, dzięki sukcesowi gospodarczemu ostatnich lat, stanie się kołem zamachowym dla gospodarczej odbudowy Wspólnoty w najbliższych latach".

- Jeśli nam się to uda, a mocno wierzę, że tak się stanie, to sukces Trójmorza będzie promieniował zarówno na Zachód, jak i Wschód naszego regionu. Stoi przed nami historyczna szansa, aby impuls do dalszego rozwoju Unii wolnych narodów i równych państw, dostrzegających i szanujących swoją wartość, wyszedł właśnie z Europy Środkowej - oświadczył prezydent.

- Polska konsekwentnie opowiada się za polityką "otwartych drzwi" dla państw Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich. Dlatego domagamy się przestrzegania praw człowieka i podjęcia dialogu ze społeczeństwem na Białorusi. Dlatego pozostajemy także adwokatem integralności terytorialnej oraz suwerenności Ukrainy i Gruzji - podkreślił prezydent.

Prezydent mówił również, że ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19, "stwarzają pokusę do ograniczania wielu swobód, a fakt, że znakomita część naszych aktywności przeniosła się do świata cyfrowego, sprawił, że wolność w sieci stała się sprawą kluczową dla dobrego życia naszych obywateli".

- Mój niepokój w tym względzie wzbudzają coraz częstsze zakusy, nie tylko antydemokratycznych reżimów, ale też globalnych korporacji, by kontrolować i limitować wolność słowa w nowych kanałach komunikacji lub zakłócać wewnętrzne procesy polityczne w państwach - powiedział Duda.

"Internet przez długi czas był symbolem niczym nieskrępowanej dyskusji, co stanowiło wartość nie do przecenienia".

- Dziś niestety coraz częściej kojarzy się z cenzurą, licznymi nowymi ograniczeniami lub niedopuszczalnymi praktykami - ocenił prezydent.

Według niego, z tego względu warto podjąć rozmowę, jak zapewnić wolność w mediach społecznościowych i wirtualnych wspólnotach.

- Jednocześnie nie wolno nam zapominać, że stajemy również przed wyzwaniem, by internet nie był używany do cyberataków lub nielegalnego wpływania na procesy wyborcze - podkreślił prezydent.

Jak wskazał, "pogodzenie wolności i bezpieczeństwa internetu to jedno z wielkich wyzwań, jakie w przyszłości coraz częściej będzie stawiane przed społecznością międzynarodową".

Preydent przypomniał ponadto, że w tym roku będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia "pierwszej europejskiej, spisanej konstytucji – polskiej Konstytucji 3 Maja".

PAP

Wiadomości

Polacy ulegli Estończykom, w niedzielę rewanż

Duchowni od nowego roku zapłacą wyższe podatki

Kryzys w SOR w Bielsku-Białej – zawieszenie działalności w grudniu?

SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...

Nie żyje legendarny polski opozycjonista Jerzy Majchrzak

Za Ukraińcem podejrzanym o zabójstwo na warszawskiej Woli wystawiono list gończy

Liga NHL: Szalony mecz w Columbus

Niebezpieczna sytuacja z udziałem pasażerów: Kierowca autobusu chciał uniknąć kolizji, pojazd wylądował na słupie

Ten 14-letni Polak, który dwa lata temu został mistrzem Europy - teraz jest mistrzem świata!

Kwiecień w Sejmie przypomina, jak pani Kidawa-Błońska szorowała po dnie w wyborach i PO zablokowała wybory!

Andruszkiewicz: sprawdzimy, czy Tusk potrafi się postawić Niemcom

Liga NBA: Osłabieni Spurs wygrali druga raz z rzędu

Bodnar wydał zgodę na siłowe doprowadzenie Ziobry przed komisję

Kluby "Gazety Polskiej" oddadzą hołd Maurycemu Mochnackiemu

Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”

Najnowsze

Polacy ulegli Estończykom, w niedzielę rewanż

Nie żyje legendarny polski opozycjonista Jerzy Majchrzak

Za Ukraińcem podejrzanym o zabójstwo na warszawskiej Woli wystawiono list gończy

Liga NHL: Szalony mecz w Columbus

Niebezpieczna sytuacja z udziałem pasażerów: Kierowca autobusu chciał uniknąć kolizji, pojazd wylądował na słupie

Duchowni od nowego roku zapłacą wyższe podatki

Kryzys w SOR w Bielsku-Białej – zawieszenie działalności w grudniu?

SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...