- Współcześni agresorzy są wyspecjalizowani w atakach cybernetycznych, Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności omówi wyzwania i sposoby, jakimi Polska zabezpiecza się przed takimi zagrożeniami - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Prezydent wziął we wtorek udział w posiedzeniu Rady na temat cyberbezpieczeństwa, na którym był również dowódca komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. Bryg. Karol Molenda.
- Dzisiejsze posiedzenie wpisuje się w czas w sposób zupełnie wyjątkowy. Sytuacja bezpieczeństwa jest trudna. To jest współczesne realne zagrożenie praktycznie dla każdego państwa - powiedział o zagrożeniach w cyberprzestrzeni.
Prezydent RP wraz z gronem ekspertów podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności rozmawiali dziś o #cyberbezpieczeństwo.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 16, 2022
„To także element modernizacji polskich Sił Zbrojnych, który – mam nadzieję – w najbliższych latach będzie w sposób bardzo aktywny realizowany.” pic.twitter.com/CrbHZhrURH
Jak dodał, eksperci są zgodni, że „wojny nie będą wyglądały tak, jak pamiętamy je z historii. W głównej mierze będą się toczyć w cyberprzestrzeni": funkcjonowanie państw będzie paraliżowane atakami w sieciach teleinformatycznych, polegającymi na uniemożliwianiu ruchu w sieci, kradzieży i fałszowaniu danych, wyłączaniu infrastruktury.
ZOBACZ: Prezydent: Składam inicjatywę prezydencką zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym
Wskazując wtorkowy cyberatak na strony niektórych państwowych instytucji Ukrainy powiedział, że „Ci, którzy są agresorami we współczesnym świecie, są z reguły wyspecjalizowani właśnie w tego typu działaniach".
Jak poinformował prezydent, rozmowy na posiedzeniu Rady będą dotyczyć zabezpieczeń Polski na wypadek zagrożenia. Zaznaczył, że „jest to bardzo ważny element modernizacji polskich sił zbrojnych".