Przejdź do treści
Prezydent Duda weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza
PAP/Piotr Nowak

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza, który z powodu pandemii częściowo odbędzie się w formie zdalnej. Poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą przywódcy państw członkowskich oraz m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.

Spotkaniu przywódców 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza przewodniczyć będzie estońska prezydent Kersti Kaljulaid. Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bułgarii, Rumunii i Słowenii) będzie miało częściowo charakter zdalny. Do stolicy Estonii przyjedzie jedynie prezydent Bułgarii Rumen Radew. Sofia obejmie przewodnictwo w pracach Trójmorza i w 2021 roku będzie gościć kolejny szczyt Inicjatywy. Prezydenci i przedstawiciele pozostałych krajów Inicjatywy Trójmorza, wezmą udział w spotkaniu poprzez połączenia internetowe.

Wśród uczestników m.in. Steinmeier i Pompeo 

Jak przekazał PAP szef gabinetu prezydent RP Krzysztof Szczerski, zdalnie w obradach wezmą też udział reprezentanci partnerów strategicznych, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wysocy rangą przedstawiciele USA, w tym sekretarz stanu Mike Pompeo. Ponadto swój udział w rozmowach zapowiedziała, z ramienia instytucji Unii Europejskiej, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager.

Krzysztof Szczerski podkreślił wagę tego, że do spotkania przywódców państw Inicjatywy dojdzie pomimo pandemii Covid-19. Jak zaznaczył, szczególnie dzisiaj rozmowy przywódców Trójmorza są istotne w kontekście trzech bieżących uwarunkowań zewnętrznych, które mogą określić przyszłość regionu. Jak zaznaczył uwarunkowania te to: przebieg pandemii i jej skutki społeczno-gospodarcze, decyzje dotyczące przyszłych ram finansowych Unii Europejskiej oraz rozstrzygnięcie wyborcze w Stanach Zjednoczonych. Prezydencki minister podkreślił, że "państwa Trójmorza powinny na nie reagować w sposób spójny i nastawiony na jedność euroatlantycką”.

Szczerski: Dynamiczny rozwój Inicjatywy Trójmorza

Prezydencki minister zaznaczył, że poniedziałkowy szczyt będzie okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnieć Inicjatywy, "spośród których najważniejsze to: powołanie i rozwój m.in. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza oraz Forum Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza, utworzenie indeksu giełdowego – CEEplus, opracowanie listy projektów priorytetowych oraz powstanie Rady Biznesu Trójmorza".

– Fundusz Trójmorza przeżywa dynamiczny rozwój. Na szczycie zostanie potwierdzone przystąpienie do niego kolejnych państw. W sumie tworzyć go będzie dziewięć krajów członkowskich. Fundusz dokonuje obecnie przeglądu projektów transgranicznych, które mogą uzyskać jego finansowanie - zaznaczył Szczerski.

Prezydencki minister przekazał, że na zakończenie szczytu przewidziane jest przyjęcie wspólnej deklaracji. Jak przekazał, we wspólnym oświadczeniu przywódcy krajów Trójmorza podkreślą, że Inicjatywa może odegrać kluczową rolę w procesie wychodzenia naszej części Europy z kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię Covid-19.

Trójmorze - nawiązanie do korzeni UE

Szef gabinetu prezydenta RP zaznaczył, że państwa Inicjatywy Trójmorza "mają szansę stać się ważnym odbiorcą środków inwestycyjnych w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027". Szczerski podkreślił, że „zarówno środki krajowe, europejskie jak i pochodzące od komercyjnych inwestorów poprzez Fundusz będą niezbędne w procesie tworzenia nowych łańcuchów dostaw".

– Polska i pozostałe kraje Trójmorza widzą dla siebie ważne miejsce w tym procesie - zaznaczył.

Szczerski podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza nawiązuje do korzeni Unii Europejskiej.

– Tak jak było u początków integracji europejskiej, Trójmorze także skupia się na wspólnym działaniu w konkretnych kwestiach gospodarczych - tworzeniu infrastruktury transportowej czy energetycznej, a dzięki temu buduje spójność i jedność pomiędzy krajami - podkreślił prezydencki minister. 

Według niego „Trójmorze ma wszelki potencjał, by powtórzyć sukces znany z historii Unii Europejskiej i wpisać się pozytywnie w jej dalszy rozwój, zgodny z tradycją integracji na kontynencie”.

PAP

Wiadomości

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Najnowsze

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK