Przejdź do treści
Prezydent Duda w "GP": Chciałbym, abyśmy za 5 lat nie pamiętali o "Polsce A" i "Polsce B"
Prezydent.pl, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

– Żadna telewizja nie jest w stanie wygrać wyborów za kandydata, co pokazało moje zwycięstwo sprzed pięciu lat, kiedy praktycznie wszystkie media były przeciwko mnie. Wybory wygrywają uczciwość i wiarygodność konkretnej osoby oraz jej program - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie, który ukaże się w najnowszym numerze "Gazety Polskiej".

W rozmowie z red.. Katarzyną Gójską i Piotrem Lisiewiczem głowa państwa mówiła o planach na drugą kadencję zarówno w zakresie polityki krajowej, jak i zagranicznej. 

Andrzej Duda podsumował również pierwszą kadencję oraz kampanię wyborczą. 

– Słyszałem, że dziś polskim rodzinom żyje się łatwiej, że wyrwaliśmy wielu ludzi ze stagnacji i przeświadczenia, że nic się nie da. Nie wszyscy mówili o tym ze łzami w oczach, jak ojciec studentki medycyny w Łowiczu, ale bardzo często były to wzruszające rozmowy. Najczęściej podnoszonym tematem było właśnie wsparcie dla rodzin, dla seniorów, i prośby, żeby tego wsparcia im nie odbierać, bo to naprawdę zmieniło ich życie – mówił prezydent, pytany o rozmowy z Polakami podczas wizyt w różnych miejscowościach naszego kraju (nie tylko w trakcie kampanii).

– Ale w ostatnich miesiącach pojawił się też niepokój o przyszłość, strach przed gospodarczymi konsekwencjami pandemii. Dlatego wiem, że moim najważniejszym zadaniem będzie utrzymanie kursu rozwojowego dla Polski mimo kryzysu - wskazywał Duda. 

– Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec wzrostowi bezrobocia. Musimy wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju, na jakiej byliśmy przed pandemią – mówił prezydent.

Dziennikarze "Gazety Polskiej" pytali głowę państwa także o ideologię LGBT i kontrowersyjne decyzje instytucji unijnych, takie jak wstrzymanie finansowania tym samorządom, które przyjęły uchwałę w obronie rodziny w kontrze do podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego "karty LGBT. 

Rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami. I to rodzicom należy się największe zaufanie, a nie jakimkolwiek organizacjom czy instytucjom międzynarodowym. Nikt lepiej nie wychowa swojego dziecka niż rodzice. Polskie rodziny chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, a ja wierzę, że potrafią zadbać o ich rozwój.

– Rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami. I to rodzicom należy się największe zaufanie, a nie jakimkolwiek organizacjom czy instytucjom międzynarodowym. Nikt lepiej nie wychowa swojego dziecka niż rodzice. Polskie rodziny chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, a ja wierzę, że potrafią zadbać o ich rozwój - mówił Duda.

– Według mojej wiedzy tylko jedna z gmin dotkniętych tą decyzją faktycznie podjęła uchwałę w obronie praw rodziny i rodziców. Reszta takich uchwał nie podejmowała. Widać więc, że decyzja UE w tej sprawie nie była prawdopodobnie umotywowana kwestiami ideologicznymi, i tylko niektórzy chcą to tak przedstawiać, żeby podgrzewać atmosferę. Jeśli faktycznie dochodziłoby do odbierania środków ze względów ideologicznych, byłoby to jawnym pogwałceniem wartości, jakie stoją u podstaw Unii, takich jak: wolność, godność czy równość. To byłoby stwierdzenie, że ktoś jest gorszy, bo chce chronić wyznawane przez siebie wartości - podkreślał. 

Pytany o to, jaką Polskę chciałby zobaczyć po zakończeniu drugiej kadencji, prezydent wskazał, że zależy mu, aby zapomniano, że nasz kraj dzielono kiedyś na "Polskę A" i "Polskę B". 

– Chciałbym, abyśmy za pięć lat przede wszystkim nie pamiętali o kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, za to mogli cieszyć się z rozwoju naszego kraju. Żeby polskie firmy umocniły swoją pozycję na międzynarodowych rynkach, bo przed nami czas ostrej konkurencji. Widzimy, co dzieje się choćby u naszych zachodnich sąsiadów, do których eksportujemy wiele naszych produktów. Dotychczas udzielone wsparcie służyło temu, aby nasza gospodarka przetrwała w jak najlepszej kondycji czas zamrożenia. To w ogromnej mierze nam się udało. Bezrobocie nie wzrosło w sposób dramatyczny. Nie jest jednak tajemnicą, że światowa gospodarka wchodzi w czas kryzysu i będziemy musieli się mierzyć z wieloma negatywnymi zjawiskami - podkreślił Andrzej Duda. 

– Te pieniądze, które udało się wynegocjować panu premierowi Morawieckiemu dla Polski w ramach budżetu UE i Funduszu Odbudowy, dają kolejne powody do optymizmu w tym zakresie. Mam nadzieję, że wielkie i małe inwestycje, które obiecałem wspierać, przyczynią się do tego dalszego rozwoju. Chcę, żeby nasza infrastruktura była na poziomie takim jak w Niemczech czy Francji. Dlatego zrealizujemy przekop Mierzei Wiślanej czy budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i nowej sieci kolejowej – wskazała głowa państwa.

– Środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych, 12 mld zł, skierowane do każdej gminy w Polsce, to kolejne narzędzie polityki zrównoważonego rozwoju, jaką obiecałem prowadzić. Chciałbym, aby za pięć lat nikt nie pamiętał, że kiedyś dzielono nasz kraj na Polskę A i Polskę B – mówił prezydent.

W kontekście pandemii koronawirusa i prognozowanej przez ekspertów "drugiej fali" zakażeń, Duda wskazał, że zależy mu również na wzmocnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. 

– Nie ukrywam, że jest moim wielkim marzeniem, abyśmy za pięć lat, kiedy moja druga kadencja dobiegnie końca, byli bardziej zjednoczeni. Chciałbym, abyśmy wzmocnili nasze poczucie wspólnoty i umieli współdziałać wokół tych spraw, które są dla nas najważniejsze, właśnie jak: bezpieczeństwo, utrwalenie wzrostu gospodarczego oraz ochrona najważniejszych wartości, wokół których zawsze potrafimy się zjednoczyć - podsumował. 

Więcej w nowej "Gazecie Polskiej". W kioskach od 12 sierpnia

 

Gazeta Polska

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?