Przejdź do treści

Prezydent Duda w Berlinie: Działając razem, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo

Źródło: Twitter‏@Amb_Niemiec

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Berlinie na swojej drugiej wizycie zagranicznej. Spotkał się tam z prezydentem Joachimem Gauckiem, rozmawiał także z kanclerz Angelą Merkel. Tematem rozmów były m. in. zbliżający się szczyt NATO, sytuacja na Ukrainie oraz problem nielegalnych imigrantów.

Prezydent Andrzej Duda po powrocie z Estonii zapowiedział, że podczas wizyty w Berlinie planuje rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, a jego priorytetem będzie zmiana formatu rozmów w sprawie Ukrainy. Prezydent podkreślił, że w nowym formacie byłoby miejsce dla Stanów Zjednoczonych, z którymi "Rosja musi się liczyć".

W południe przed Pałacem Bellevue polska Para Prezydencka została oficjalnie powitana przez prezydenta Niemiec Joachima Gaucka i panią Danielę Schadt. Po rozmowach prezydentów odbyła się konferencja prasowa, po której prezydent udał się na spotkanie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

"Naszym zadaniem jest budowanie strategicznych i jak najlepszych relacji z Niemcami"

Przeprowadziliśmy długie rozmowy na wiele bardzo ważnych tematów. Rozmawialiśmy o sytuacji bezpieczeństwa w przestrzeni europejskiej, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie mam żadnych absolutnie wątpliwości, że moim zadaniem jest budowanie strategicznych, jak najlepszych relacji z Niemcami. Myślę tutaj o relacjach z obywatelami, pomiędzy ludźmi, a także o relacjach na poziomie rządowym, państwowym. Działając razem, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni Europy. Tak, by w przyszłym roku na szczycie NATO w Warszawie podjęte zostały dobre i konstruktywne decyzje, które będą poczucie bezpieczeństwa i rzeczywiste bezpieczeństwo budowały – mówił po spotkaniu z niemieckim prezydentem Joachimem Gauckiem Andrzej Duda.

Andrzej Duda podziękował niemieckiemu prezydentowi za miłe przyjęcie i rozmowę. Wspomniał, że rozmawiali podczas spotkania o 25-leciu traktatu z 1991 roku o dobrym sąsiedztwie.

Dziękuję nie tylko za ciepłe przyjęcie, za bardzo dobre rozmowy, za wiele konstruktywnych wniosków i propozycji, które obydwaj wyraziliśmy, a które będą przedmiotem pracy naszej i naszych współpracowników. Chciałem przede wszystkim podziękować za postawę, jaką prezentuję pan wobec Polaków i wobec Polski. Postawę zrozumienia, szukania wspólnych wartości, pogłębiania wzajemnych, jak najlepszych, relacji. To niezwykle ważne. To buduje potencjał więzi międzysąsiedzkich i wewnątrzeuropejskich, tak bardzo potrzebnych. Bo one prowadzą do poczucia solidarności w chwilach, kiedy jest to potrzebne – podkreślał Andrzej Duda. 

Mapa drogowa stosunków polsko-niemieckich

– Rozważamy w tej chwili z prezydentem Gauckiem zaproponowanie ministrom spraw zagranicznych naszych krajów wspólnej idei powołania grupy ekspertów, która z jednej strony podsumuje efekty współpracy ostatnich 25 lat w relacjach polsko-niemieckich, a także stworzy swoistą mapę drogową na przyszłość – zapowiedział polski prezydent. 

Gauck: Podziwiam odwagę i determinację Polaków

Prezydent Niemiec po spotkaniu z Andrzejem Dudą zaznaczył, że podziwia odwagę i determinację Polaków w walce o ich prawa i o wolność. Uznał również wizytę polskiego prezydenta w Berlinie za "ważny sygnał".

Jako symbol łączący oba kraje przypomniał list biskupów polskich do biskupów niemieckich z listopada 1965 roku. – Czytając go dzisiaj odczuwam głębokie wzruszenie – mówił niemiecki prezydent, zaznaczając, że do sygnatariuszy listu należał też Karol Wojtyła. – Dla nas Niemców – chrześcijan i niechrześcijan, katolików i protestantów – list był wielkim darem – podkreślał.

"Jesteśmy wspólnie zainteresowani wzmocnieniem naszej współpracy"

– Polska jest ważnym partnerem w UE, w NATO, jesteśmy wspólnie zainteresowani wzmocnieniem naszej współpracy. Jak to w szczegółach ma wyglądać – na ten temat będą prowadzone intensywne rozmowy, które zaczęły się już, które będą kontynuowane – powiedział Gauck. – Czasami może być tak, że strona polska czy kraje bałtyckie mają może troszeczkę inne akcenty, które wyznaczają, inne akcenty niż rząd niemiecki czy też inne kraje zachodnie, ale my nie pozostawiamy żadnych wątpliwości, że podtrzymujemy nasze zobowiązania traktatowe i będziemy bronić naszych europejskich wartości – deklarował.

Gauck zaapelował o wspólne działanie ws. imigrantów.

Berlin

Posted by Andrzej Duda on 28 sierpnia 2015
 

Berlin

Posted by Andrzej Duda on 28 sierpnia 2015
 

Berlin

Posted by Andrzej Duda on 28 sierpnia 2015
300polityka.pl, TVN24, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Wszystko jasne. Co Polacy myślą o niedzielach handlowych?

Dziennikarza nielegalnej TVP wyprowadzili z konwencji Bidena

Meloni ostrzega przed Rosją: Musimy być gotowi

Potworna zbrodnia w Nowym Jorku. Podpalił śpiącą kobietę

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice

AKTUALIZACJA

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę

TYLKO U NAS

Majdzik: „Tusk działa na zlecenie UB-ków, Niemców i Rosji”

Szokujące fakty o Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!

Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego

Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”

Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty

SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza

Najnowsze

Wszystko jasne. Co Polacy myślą o niedzielach handlowych?

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

AKTUALIZACJA

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę

Dziennikarza nielegalnej TVP wyprowadzili z konwencji Bidena

Meloni ostrzega przed Rosją: Musimy być gotowi

Potworna zbrodnia w Nowym Jorku. Podpalił śpiącą kobietę