Przejdź do treści
Prezydent Duda: Wyborcy opowiedzieli się za zmianą. Mam nadzieję, że Sejm tej zmiany dokona
TWITTER@jakubkowalski

Kilka minut po godzinie 13:00 rozpoczęło się uroczyste pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji, w którym udział bierze prezydent Andrzej Duda. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, do nowych posłów oraz zaproszonych gości przemawiał Andrzej Duda.

Po przywitaniu gości oraz wspólnym odśpiewaniu hymnu, do zebranych w Sejmie przemawiał prezydent. Andrzej Duda na początku przywitał wszystkich zaproszonych m.in. byłych prezydentów, marszałków Sejmu ubiegłych kadencji, byłych premierów, korpus dyplomatyczny, przedstawicieli organów państwa powoływanych przez Sejm, a także reprezentantów władzy sądowniczej, kościołów i związków wyznaniowych.

Wybory świadectwem demokracji

Andrzej Duda na samym początku podkreślił znaczenie służby narodowi, jako suwerenowi, w ramach pracy parlamentarzysty oraz podziękował wyborcom, którzy głosowali w ostatnich wyborach. – Dziękuje wyborcom, bo apelowałem do nich przed wyborami, apelowała od niech premier Kopacz (...) wszyscy wiemy, czujemy, że wybory są najważniejszym momentem dla demokracji – mówił prezydent. Jak tłumaczył, szeroki udział społeczeństwa w wyborach pokazuje siłę i istotę demokracji, oraz jest powodem do dumy i radości.

– Te wybory przyniosły też zmianę, zmianę, która też jest świadectwem demokracji (...) szczególnie ważnym w kontekście ostatnich wyborów samorządowych, co do których mieliśmy i mamy wątpliwości. Dlatego chciałbym też podziękować Państwowej Komisji Wyborczej oraz jej przewodniczącemu Wojciechowi Hermelińskiemu – mówił prezydent.

Odpowiedź na głos wyborców

Prezydent zwrócił się następnie do nowo wybranych posłów, gratulują im oraz podkreślając jak wiele dobrego może wyjść ze spotkania "młodości i doświadczenia" nowych parlamentarzystów. – Chciałem pogratulować wyborów, dobrze przeprowadzonej kampanii i tego, że zdobyliście zaufanie wyborców – mówił Duda. – Wyborcy opowiedzieli się za zmianą. Mam nadzieję, że Sejm na to odpowie i te zmiany nastąpią – podkreślił prezydent.   – Chciałbym aby w debatach, które będą się tutaj toczyły, aby ich elementem był szacunek. W debacie, w wymianie argumentów – mówił Duda. Jak tłumaczył, poziom debaty wpływa nie tylko na klimat pracy w Sejmie, ale jest to też kwestia tego jak praca parlamentarzystów będzie postrzegana właśnie przez wyborców. – I tego, jak będzie kształtowany obraz polskiej polityki – dodał.

Prezydent podkreślił też, że w Sejmie nie powinno być miejsca na znieważanie czy obrażanie innych. – Kiedy takie coś się dzieje, to następuje odwrócenie (...) to sieje ziarno tego co złe, nienawistne – mówił Duda, a jak podkreślił, sensem pracy Sejmu i całego parlamentu jest tworzenie "silnej i najlepszej dla swoich obywateli Rzeczpospolitej".

Gabinet prezydenta otwarty dla parlamentarzystów

– Wszyscy, w tym także ja, zostaliśmy wybrani przez Polaków, nasze zadanie polega na tym, żeby zrealizować to do czego zobowiązaliśmy się w kampanii – mówił prezydent.   Jak podkreśli Andrzej Duda potrzebne jest więc szczególnie uwzględnienie głosu wyborców, ale także głosu opozycji. – Dlatego korzystając z gabinetu prezydenta RP w siedzibie Sejmu, będziemy prowadzili dyżury prezydenckie z moimi ministrami w kancelarii (...) tymi, którzy mają duże doświadczenie parlamentarne, znacie ich państwo – mówił prezydent.   – Dyżury będą prawdopodobnie odbywały się w czwartki, wtedy kiedy będą odbywały się posiedzenia Sejmu (...) chciałbym aby wszyscy na tej sali, od lewej do prawej pamiętali, że te drzwi (do gabinetu - red.) są otwarte. Są otwarte na inicjatywy, dialog i na rozmowy – mówił Andrzej Duda.
Na koniec swojego wystąpienia, prezydent przypomniał też zgromadzonym o wielkim zobowiązaniu jakim jest praca parlamentarzysty i życzył zebranym aby ponownie spotkali się na tej sali za kolejne cztery lata. – To będzie oznaczało, że wywiązaliście się ze swoich zobowiązań wobec Polek i Polaków – dodał.

O godzinie 17:00 odbędzie się pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji, które również rozpocznie prezydent Andrzej Duda.

Telewizja Republika, 300polityka.pl, TVN24

Wiadomości

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Najnowsze

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?