Prezydent Duda: Polska, a w niej Gniezno, to miejsce dyskutowania ludzi wolnych o inspirującej, a nie ograniczającej mocy chrześcijaństwa
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w XI Zjeździe Gnieźnieńskim pt. „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. W spotkaniu, które odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, uczestniczył m.in. abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich.
– Polska, a w niej Gniezno, to miejsce dyskutowania ludzi wolnych o inspirującej, a nie ograniczającej mocy chrześcijaństwa – mówił Prezydent.
Andrzej Duda, przywołując historię pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w marcu 1000 r., gdy do grobu św. Wojciecha, przybył zaprzyjaźniony wcześniej z tym biskupem-męczennikiem, cesarz Otton III, mówił, że nie bez powodu pamięć o tym wydarzeniu przetrwała aż do dziś.
– Historyczne spotkanie księcia Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III stanowiło krótki epizod w naszych dziejach ojczystych. Przyjaźń władców Polski i Niemiec nie przetrwała po śmierci cesarza, jednak przez wieki, aż do naszych czasów, przetrwała pamięć o tym wydarzeniu i powszechnie uznajemy je za symbol najdoskonalszego modelu relacji między państwami Europy – relacji opartych na poczuciu wspólnoty, na wzajemnym szacunku, poczuciu równości i solidarności – mówił Andrzej Duda.
– Jestem głęboko przekonany, że do budowania życzliwych, partnerskich relacji w polityce międzynarodowej należy dążyć zawsze, nawet wtedy, a może przede wszystkim, gdy jest to trudne – dodał.
Prezydent zauważył, że o sile Zjazdów Gnieźnieńskich stanowią nie tylko wybitni prelegenci, ale wszyscy uczestnicy tych spotkań. Podziękował tym, którzy przyczyniali się na przestrzeni lat do organizacji Zjazdów, oraz ich uczestnikom.
– Dziękuję, że poprzez udział w tym dziele, wspólnie umacniają Państwo ducha europejskiej przyjaźni i braterstwa; ducha Zjazdu tamtego, pierwszego, obecnego i mam nadzieję wszystkich następnych – mówił Prezydent i dodał, że Polska i Gniezno to miejsce dyskutowania ludzi wolnych o inspirującej, a nie ograniczającej mocy chrześcijaństwa.