Przejdź do treści
8:15 Śląskie: Pod zarzutem przyjmowania łapówek za korzystne decyzje dotyczące gospodarki odpadami śląscy policjanci zatrzymali byłego naczelnika jednego z wydziałów urzędu w Siemianowicach Śląskich
7:40 Dziś o godz. 18.00, w 44 rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II sprawowana będzie Msza święta w Bazylice Watykańskiej przy ołtarzu katedry św. Piotra. Nabożeństwu będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, dawny sekretarz Jana Pawła II
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Olkusz - spotkanie z mieszkańcami z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Marcina Horały - 17:00 (os. Pakuska / Klub Przyjaźń ) ul. Legionów Polskich 14
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Węgierska Górka zaprasza na spotkanie z posłami Marcinem Horałą i Grzegorzem Pudą, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Biblioteka Gminna w Cięcinie, budynek OSP, ul. św. Floriana 8. Węgierska Górka
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym trafi do Sejmu. Błaszczak: Wzięto pod uwagę postulaty PiS, ale zmiany zbyt małe

Źródło: telewizja republika

Prezydent skierował do Sejmu projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Według Mariusza Błaszczaka (PiS) proponowane zmiany są jednak "zbyt małe". Leszek Miller (SLD) ocenia, że to "krok w dobrym kierunku".

W rozmowie w Pałacu Prezydenckim udział wzięli: Rafał Grupiński z PO, Mariusz Błaszczak z PiS, Jan Bury z PSL, Leszek Miller z SLD, Janusz Palikot z Twojego Ruchu oraz Jacek Żalek ze Sprawiedliwej Polski.

„Zmiany zgodne z częścią postulatów”

Grupiński podkreślił po spotkaniu, że prezydenckie propozycje zmian w prawie wyborczym są zgodne z częścią postulatów, które w tej sprawie zgłaszały już niektóre kluby parlamentarne. – Są zmianami, które mają charakter poprawy tego, co w Kodeksie wyborczym, w ostatnich wyborach samorządowych, okazało się nie najlepsze z punktu widzenia chociażby przejrzystości wyborów i takiego przekonania społecznego - choć tu siły polityczne były najbardziej aktywne - co do prawidłowości przebiegu samego aktu wyborczego – powiedział szef klubu PO.

Zadeklarował przy tym, że Platforma jest otwarta na propozycje opozycji zmian w Kodeksie wyborczym, jeśli będą one sensowne. – Nie będziemy żadnych projektów w tej chwili blokować, jeśli chodzi o pierwsze czytanie. Wiem, że jest np. złożony też projekt SLD zmian w Kodeksie wyborczym. Będziemy się starali szybko pracować nad zmianami, ale żeby zarazem uwzględnić jednak te propozycje poszczególnych klubów, które będą miały sens i będą zgodne z tym, co proponuje pan prezydent – zaznaczył Grupiński.

„Nacisk społeczny przyniósł rezultat”

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że jego partia "jest usatysfakcjonowana tym, że nacisk społeczny, nacisk obywateli wyrażony podczas bardzo licznej demonstracji 13 grudnia w Warszawie przyniósł taki rezultat, że prezydent Komorowski zmienił zdanie i uznał zmiany w Kodeksie wyborczym za zasadne".

Błaszczak podkreślił, że większość rozwiązań, które zaproponował prezydent, znajdowało się w projekcie PiS odrzuconym w grudniu przez Sejm. Wśród nich wymienił wprowadzenie przezroczystych urn oraz możliwości monitorowania liczenia głosów.

– Te zmiany są zbyt małe, powinny iść dużo dalej – ocenił jednak. Zdaniem szefa klubu PiS należałoby zagwarantować, aby systemy informatyczne były pod bezpośrednim nadzorem PKW, a nie zewnętrznych firm informatycznych. Inne konieczne zmiany, nieujęte w prezydenckim projekcie to - w opinii Błaszczaka - wydłużenie czasu na składanie protestów wyborczych i zapis o przechowywaniu kart do głosowania. – Będziemy składać stosowne poprawki w toku prac w Sejmie – zapowiedział.

Błaszczak dodał, że nie zgadza się ze stanowiskiem prezydenta, iż zmiany w Kodeksie wyborczym mogą wejść w życie dopiero po wyborach prezydenckich. Argumentował, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego mówi o tym, że na pół roku przed wyborami nie można zmieniać ordynacji wyborczej w przypadkach ingerencji w wielkość okręgów wyborczych, progów wyborczych, przeliczania głosów na mandaty, a propozycje Komorowskiego i PiS dotyczą technicznych kwestii pozwalające na uniknięcie nadużyć.

Błaszczak poinformował też, że podczas spotkania wręczył prezydentowi obywatelski projekt zmian w Kodeksie wyborczym "uczciwe wybory", który zawiera rozwiązania z projektu PiS i poprosił go o poparcie. Zapowiedział, że projekt po zebraniu 100 tysięcy podpisów trafi do Sejmu.

„Zmiany idą w dobrym kierunku”

Lider SLD Leszek Miller ocenił po spotkaniu, że zmiany zaproponowane przez prezydenta "idą w dobrym kierunku". – Znalazłem odzwierciedlenie wielu naszych przemyśleń – powiedział, przypominając, że w ub. roku Sojusz złożył w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Pozytywnie ocenił m.in. to, że prezydencki projekt idzie w kierunku likwidacji broszur wyborczych.

– To, co mógłbym powiedzieć dodatkowo, to tylko o tych kwestiach, które nie znalazły się w projekcie pana prezydenta, a które idą dalej niż propozycja pana prezydenta. Pan prezydent zresztą określił, że to jest swego rodzaju minimum, które można przyjąć i nie wyklucza dalszych prac – mówił Miller. Przypomniał w tym kontekście, że SLD postuluje m.in. standaryzację lokali wyborczych i zmianę sposobu przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych z d'Hondta na Sainte-Lague (Metoda d'Hondta jest korzystniejsza dla dużych ugrupowań, uzyskujących większe poparcie w skali kraju).

Jak relacjonował Miller, podczas spotkania zarysowała się większość, która - jego zdaniem - może pozwolić na przyjęcie w parlamencie prezydenckiego projektu. Dopytywany, czy SLD jest gotowe poprzeć projekt prezydencki w obecnej formie, odparł, że Sojusz liczy przede wszystkim na to, że Sejm nie odrzuci projektu SLD w pierwszym czytaniu, "co zwykle jest standardem przy tej większości parlamentarnej". Szef SLD ocenił, że dyskusja podczas czwartkowego spotkania była "racjonalna i bardzo budująca, bo okazuje się, że - mimo rozmaitych różnic politycznych - jest możliwa spokojna, rzeczowa, merytoryczna dyskusja w bardzo ważnej sprawie".

„Prezydent wyszedł naprzeciw postulatom opozycji”

Jacek Żalek ze Sprawiedliwej Polski ocenił projekt przygotowany przez prezydenta pozytywnie, bo - jak powiedział - "prezydent uwzględnił większość postulatów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej i opozycji". – To tym bardziej zasługuje na uznanie, że pan prezydent ograniczył się do poprawy przejrzystości samego procesu głosowania i nie ingerował w prawo wyborcze. Nie ma więc zmian rewolucyjnych, a dzięki zmianom proceduralnym jesteśmy w stanie usprawnić ten system i odbudować zaufanie do procedur wyborczych – mówił poseł.

W jego ocenie "jest szansa, że te poważne zastrzeżenia i wątpliwości, które pojawiły się w związku z wyborami samorządowymi, teraz, w czasie wyborów parlamentarnych, nie będą miały miejsca". Zdaniem Żalka projekt ma szansę wejść w życie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Jubileusz Kościołów Wschodnich w Watykanie

Bezczelność Niemców nie ma granic: domagają się upamiętnienia w polskim Panteonie Górnośląskim

Szwedzki sportowiec kontuzjowany przez drona

44 lata temu świat zamarł. Na placu św. Piotra terrorysta ciężko ranił Jana Pawła II

Buraki na pięć sposobów – sprawdzone przepisy, które pokochasz!

Ukraina: Putin rzuca do boju Regiment Prezydencki FSB

108. rocznica objawień i 44. rocznica zamachu

Debata po debacie: Trzaskowski dostarczał amunicji przeciw sobie

Schnepf się nie pohamowała. "(...)kto na mnie zwymiotuje"

Zandberg krytykuje Trzaskowskiego za partyjniactwo w spółkach Skarbu Państwa: zatrudniani są ludzie kompletnie bez kompetencji, hejterzy

Były doradca Trumpa ostrzega: Putin może popełnić błąd

ONZ ogłosił ranking. W Europie zmiana na 1. miejscu

Memoniada po debacie. Z całym pietyzmem

Trump uderza w UE: gorsza niż Chiny

Braun uderzył w Trzaskowskiego: czemu uniemożliwia pan normalnym ludziom wjazd do Warszawy? [WIDEO]

Najnowsze

Jubileusz Kościołów Wschodnich w Watykanie

Buraki na pięć sposobów – sprawdzone przepisy, które pokochasz!

Ukraina: Putin rzuca do boju Regiment Prezydencki FSB

108. rocznica objawień i 44. rocznica zamachu

Debata po debacie: Trzaskowski dostarczał amunicji przeciw sobie

Bezczelność Niemców nie ma granic: domagają się upamiętnienia w polskim Panteonie Górnośląskim

Szwedzki sportowiec kontuzjowany przez drona

44 lata temu świat zamarł. Na placu św. Piotra terrorysta ciężko ranił Jana Pawła II