W 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie Para Prezydencka wzięła udział we mszy celebrowanej przez polskich księży pod przewodnictwem kardynała Zenona Grocholewskiego. Po nabożeństwie Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli kwiaty przy grobie polskiego papieża. Do bazyliki przybyli też licznie polscy pielgrzymi.
Rozpoczynając mszę, kard. Grocholewski podkreślił, że jej uczestnicy modlą się za ojczyznę w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W homilii abp Jan Pawłowski, delegat do spraw nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, przypomniał, że w październikowy wieczór 1978 r. pojawiła się „wieść tak niemożliwa, że trzeba było dużej wiary, by ją przyjąć”.
– To była noc papieskiej radości – wspominał.
Arcybiskup dodał, że wiele razy i w różnych okolicznościach kardynał Wojtyła, jako ksiądz i metropolita krakowski, słyszał wezwanie „nie lękaj się”. – W tamten wieczór, 40 lat temu wezwanie to nabrało nowego wymiaru. Potem zaś było wielokrotnie powtarzane i kierowane także do Polaków – zauważył.
– Tyle razy Jan Paweł II pielgrzymował do ojczyzny. Tyle razy zachęcał, modlił się, wzywał – powiedział abp Pawłowski.
Jak ocenił, słowo „solidarność”, które papież powtarzał, „zostało potem rozmienione na drobne”. Wezwał do refleksji nad słowami Jana Pawła II, bo „pomniki nie wystarczą”.
Arcybiskup zauważył, że „Polska zajmuje ważne miejsce” na arenie międzynarodowej i że za to również należy dziękować papieżowi. – Obyśmy tej historycznej szansy nie zmarnowali – dodał. Jak mówił, „niektórzy wolność chcą zamienić w swawole” i wezwał, aby zanieść do Polski testament Jana Pawła II, jakim są słowa „nie lękajcie się”.
Zwracając się do Andrzeja Dudy, abp Pawłowski powiedział: – Dobrze, że Pan tu jest. W Pańskiej osobie Polska przychodzi do świętego Jana Pawła II.
Jeszcze dziś wieczorem po powrocie do Polski, Para Prezydencka weźmie udział w uroczystościach zaplanowanych z tej okazji w Krakowie.
Podczas uroczystości odsłonięte zostanie odrestaurowane słynne „okno papieskie” w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, pod którym gromadziły się tłumy podczas papieskich pielgrzymek do Polski. Zwyczaj pojawił się podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r.
– Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz? Co się ze mną stało – żartował Jan Paweł II, gdy do późnych godzin nocnych stał wtedy w oknie, śpiewając i rozmawiając z młodzieżą.
– W tym Rzymie nie tak łatwo być tym papieżem, ale w tym Krakowie to by się już całkiem nie dało. No, bo by człowiek wciąż musiał stać w oknie...
40 lat temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. #JanPawełII
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 16 października 2018
Prezydent @AndrzejDuda: Dziękujemy za wszystko, co zrobił dla Polski i dla świata. Jego wybór był jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku.https://t.co/zP3eUVwyhs pic.twitter.com/cITRI1eFhJ