Przejdź do treści
Prezes Hospicjum dla Dzieci: Realizujemy naszą misję tylko dlatego, że jesteśmy wspierani
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Możemy spełniać naszą misję tylko dzięki temu, że nie jesteśmy sami, że jesteśmy wspierani - powiedział wiceprezes Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa Jarosław Maćkiewicz, który wraz z prezes Janiną Adamczyk został odznaczony za swoją działalność Srebrnym Krzyżem Zasługi.

- Chciałbym poprosić o wspieranie takich inicjatyw, jak nasza. Proszę pamiętać, że codziennie hospicja w całej Polsce potrzebują naszego wsparcia, naprawdę ogromnych nakładów, by podnosić jakość życia nieuleczalnie chorych dzieci. To jest nasza misja i mamy nadzieję, że dopóki w naszych płucach będzie powietrze, będziemy ją realizować, ale możemy ją spełniać tylko dzięki temu, że nie jesteśmy sami, że jesteśmy wspierani - podkreślił Maćkiewicz.

W poniedziałek wiceprezes Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa oraz jego prezes Janina Adamczyk otrzymali Srebrne Krzyże Zasługi przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę „za działalność charytatywną, społeczną i propagowanie działalności hospicyjnej".

Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa" powstało w maju 1999 r. jako pierwsze w województwie łódzkim domowe hospicjum dla dzieci. Jako pierwsze w Polsce podjęło się domowej opieki nad dziećmi z niewydolnością oddechową. Obecnie prowadzi domową opiekę paliatywną nad dziećmi oraz długoterminową opiekę domową i stacjonarną.

W momencie utworzenia tej placówki w całej Polsce istniały tylko dwa domowe hospicja dziecięce, ale żadne z nich nie zajmowało się dziećmi oddychającymi przy pomocy respiratorów. Ludziom nie się chciało wtedy wierzyć, że dziecko z respiratorem może przebywać w domu.

- Nasze Stowarzyszenie od 1999 roku stara się być odpowiedzią na potrzeby rodzin zmagających się z nieuleczalną chorobą dziecka. Staramy się, ale to nie my we dwoje - to armia ludzi, która stoi za nami - to personel medyczny i niemedyczny, dzięki któremu możemy obecnie służyć pomocą 112 pacjentom mieszkającym na terenie całego województwa. Dwudziestu z nich jest w oddziale stacjonarnym, który funkcjonuje od 2017 roku. Podziękowania należą się całemu zespołowi, który każdego dnia boryka się z licznymi problemami w domach naszych pacjentów - zaznaczyła prezes Stowarzyszenia Janina Adamczyk.

Z kolei jego wiceprezes Jarosław Maćkiewicz przypomniał, że 20 lat temu nikt nie myślał o tym, by dziecko z respiratorem mogło przebywać we własnym domu, a nie na oddziale intensywnej terapii w szpitalu.

- Ważne, abyśmy pamiętali o tych rodzinach, które naprawdę pokazują światu, że tam gdzie jest miłość, nie ma żadnych ograniczeń. Dla nas rodziny, z którymi i dla których pracujemy, to dowód na to, że tam gdzie postawimy miłość w centrum nigdy nie zabraknie siły do działania - podkreślił.

Wśród podopiecznych Stowarzyszenia jest 24 małych dzieci - od wcześniaków do 3. roku życia, 26 pacjentów do 18. roku życia oraz duża grupa dzieci, które pod opieką jego pracowników i wolontariuszy osiągnęły pełnoletność. W tym gronie jest Dawid - obecnie dorosły pacjent, od którego 20 lat temu rozpoczęła się działalność Hospicjum dla Dzieci.

Jak podaje Hospicjum, koszt sprzętu medycznego niezbędnego do objęcia opieką jednego dziecka to 55-70 tys. zł. Jego zakup możliwy jest dzięki darowiznom oraz odpisom 1 proc. podatku. Stowarzyszenie obejmuje również wsparciem psychospołecznym rodziny podopiecznych, a także towarzyszy im w przeżywaniu żałoby.

PAP

Wiadomości

Działał zgodnie z prognozą, tak jak ją rozumiał

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Najnowsze

Działał zgodnie z prognozą, tak jak ją rozumiał

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem