– Politycy Platformy nie chcą rozmawiać, tylko jeżdżą do Brukseli, skarżą się na Polskę, eskalują konflikt i domagają się, by instytucje europejskie podejmowały rezolucje przeciw Polsce. To nie jest droga, którą powinni pójść patrioci – mówiła premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Punkcie Socjalnym Caritasu Archidiecezji Krakowskiej.
Premier zapowiedziała również powołanie specjalnej komisji w Sejmie, która zajmie się jak najszybszym rozwiązaniem sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Musimy znaleźć konsensus, ale do tego potrzebna jest zgoda polityczna wszystkich ugrupować. Jeśli opozycja nie chce rozmawiać na temat propozycji składanych przez mnie i innych polityków PiS, to musimy szukać innego rozwiązania, które uspokoi sytuację. To potrzebne jest polskiemu państwu – podkreślała premier.
Szydło skomentowała także postawę opozycji w Sejmie. Jej zdaniem PO i PSL nie mają nic do zaoferowania i wprowadzają niepotrzebny zamęt. – Nie chcą poszukiwać konsensusu, nie przygotowują żadnych projektów ustaw, nie pracują merytorycznie. Sycą się tylko takimi konfliktami i wyciągają nowe sensacje – wyliczała.
Dziennikarze zapytali premier również o pomysł Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Partia chce postawić Beatę Szydło przed Trybunałem Stanu, jeśli ta nie opublikuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Według SLD, brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest „naruszeniem norm konstytucyjnych i ustawowych, ponieważ przepisy nakładają na Prezesa Rady Ministrów obowiązek publikacji”. CZYTAJ WIĘCEJ
– Mają do tego prawo, bo żyjemy w demokratycznym państwie. Ja nie uważam, by był powód, by stawiać mnie przed Trybunałem Stanu. Nie złamałam konstytucji, a wszystkie działania, jakie były i są podejmowane, są wykonywane zgodnie z prawem – uznała. Premier dodała, że niezgodne z prawem byłoby, gdyby opublikowała „coś, co nie jest orzeczeniem”, a jej obowiązkiem jest przestrzeganie prawa.
Nowy projekt ustawy. "Kończymy z marnowaniem żywności"
Na konferencji prasowej premier Szydło zapowiedziała także przygotowanie projektu nowej ustawy, która ma ograniczyć marnowanie żywności. Ustawa ma zagwarantować producentom i sprzedawcą możliwość przekazywania niewykorzystanej żywności organizacjom charytatywnym.
– Początek Wielkiego Tygodnia to dobry moment, żeby powiedzieć o tych wszystkich, którzy potrzebują pomocy. To jest dobry moment, żeby powiedzieć o tym, że powinniśmy wspierać się wzajemnie i pomagać szczególnie tym, którzy są w trudniejszej sytuacji – mówiła.
Szydło podkreśliła także, że Caritas, Polska Akcja Humanitarna i inne stowarzyszenia są przykładem tego „jak wielkim sercem chcemy obdarzać innych”. – To przykład tego, że warto pracować dla innych – uznała.
.@BeataSzydlo: producenci i sprzedawcy będą mieli możliwość przekazania żywności, której nie sprzedadzą, do instytucji, ośrodków, samorządów
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 21, 2016
Spotkanie premier @BeataSzydlo z pracownikami i wolontariuszami #Caritas Archidiecezji Krakowskiej. pic.twitter.com/CEzdthXa3T
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 21, 2016
CZYTAJ TAKŻE:
Ruszyła nowa strona internetowa premier Beaty Szydło. "Bądźmy w kontakcie"
PO, PSL i .Nowoczesna nie chcą konsensusu ws. TK. Szydło: Wyciągnięta ręka została odrzucona