Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości przyjęła m.in. uchwałę dotyczącą decyzji MON o likwidacji Podkomisji w sprawie ponownego badania katastrofy smoleńskiej. "W najbliższym czasie zostanie powołany specjalny zespół, który zajmie się analizą każdego aspektu działalności zlikwidowanej podkomisji" - zapowiedział MON.
Przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz powiedział PAP, że stanowisko ministra Kosiniaka-Kamysza jest bezprawne, co oznacza, że w żadnej mierze on nie może wydawać decyzji skutkujących likwidacją Podkomisji. "Minister nie ma też prawa wydawania decyzji o przekazaniu przez Przewodniczącego w ciągu 4 dni przed zakończeniem pracy Podkomisji dokumentów i innych elementów działania Podkomisji. Żaden z przepisów przywołanych przez ministra nie przewiduje możliwości likwidacji Podkomisji przed terminem zakończenia jej pracy czyli przed sierpniem 2024 r." - mówił Macierewicz.
"Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości protestuje wobec bezprawnej decyzji Ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza o likwidacji podkomisji smoleńskiej" - czytamy w uchwale Rady Politycznej PiS.
Autorzy uchwały zaprotestowali także wobec "bezprawnej decyzji nieuszanowania państwowego Raportu Podkomisji udowodniającego zamach, który spowodował zamordowanie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i elity narodowej 10 kwietnia 2010 r.".
"Naród Polski musi mieć świadomość, że zbrodnia smoleńska była pierwszym atakiem Rosji na państwo NATO i rozpoczęła dzisiejszą agresję rosyjską. Rada Polityczna PiS deklaruje, że PiS będzie wspierało dalsze prace zespołu podkomisji smoleńskiej" - podkreślono.
Rada Polityczna PiS stanęła też w obronie porządku demokratycznego zagrożonego przez coraz bardziej totalitarne praktyki reżimu Tuska.
"Będziemy stawać zdecydowanie w obronie demokracji i sprzeciwiać się likwidacji pluralizmu medialnego, pełnemu podporządkowaniu sądów rządzącej partii, likwidacji IPN-u i działaniom zmierzającym do demoralizacji młodzieży" - czytamy w uchwale Rady Politycznej PiS.
Autorzy uchwały zapewnili wyborców, że będą "stawać zdecydowanie w obronie demokracji i sprzeciwiać się likwidacji pluralizmu medialnego i instytucji służących walce z przestępczością; pełnemu podporządkowaniu sądów rządzącej partii; likwidacji IPN-u, który służy podtrzymywaniu pamięci historycznej Polaków, dotyczącej czasów okupacji niemieckiej i komunizmu; działaniom zmierzającym do demoralizacji młodzieży; kwestionowaniu wielkich przedsięwzięć gospodarczych oraz wszelkim innym działaniom zmierzającym w istocie do pozbawienia Polaków realnych praw obywatelskich, a w ostatecznym rachunku do podporządkowania Polski siłom zewnętrznym".
Podkreślili, że Prawo i Sprawiedliwość będzie "stało na straży Konstytucji, a co za tym idzie suwerenności narodu i niepodległości Państwa Polskiego".
"Jesteśmy głęboko przekonani, że w decydujących momentach, które przed nami, większość Narodu obroni to, co jest dla wszystkich polskich patriotów najwyższą wartością, czyli niepodległe, suwerenne, demokratyczne i praworządne Państwo Polskie – Rzeczpospolitą. Zapewniamy, że zrobimy wszystko aby w jak najszybszym czasie Polska powróciła na drogę demokratycznego rozwoju pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. Jesteśmy pewni, że osiągniemy ten cel" - zaznaczyli.