W kolejnym odcinku programu „Finansowe ABC” dr Łukasz Arendt, szef Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych analizuje sprawę aktywności zawodowej Polaków. Co utrudnia powrót do aktywności zawodowej np. kobiet, które poświęciły kariery zawodowe na rzecz wychowywania dzieci w domu? O tym i nie tylko w najnowszym odcinku „Finansowego ABC”.
Okazuje się, że kobiety są częściej bierne zawodowo od mężczyzn. Przyczynami bierności zawodowej osób w wieku produkcyjnym są m.in. obowiązki rodzinne, choroba i niepełnosprawność oraz nauka i podnoszenie klasyfikacji.
W Polsce bezrobocie spada. W marcu było 5,9 proc. Polaków bezrobotnych. „Pamiętajmy o tym, że stopa bezrobocia pokazuje jedynie jeden wycinek całej sytuacji na rynku pracy. Faktycznie, bezrobocie w Polsce staje się coraz mniejsze, ale polski rynek pracy ma nadal problemy m.in. ze strukturą. Inne wskaźniki, jak choćby ten dotyczący aktywności zawodowej Polaków, są niestety bardzo niskie i daleko nam jeszcze do tego, jak jest w gospodarkach zachodnich” – mówi Łukasz Arendt. „Ale jeśli chodzi o samo bezrobocie, to faktycznie, w porównaniu z wynikami sprzed kilkunastu lat, można śmiało powiedzieć, że osiągnęliśmy bardzo duży postęp i sukces”.
Jakiej pracy szukają najbardziej Polacy? „Trudno generalizować – wyjaśnia dr Arendt – Ludzie na pewno chcą znaleźć pracę zgodną z ich kwalifikacjami i kompetencjami. Więc szukają w kierunku swojego wykształcenia (osoby młode), bądź w podobnej branży (osoby z kilkuletnim stażem pracy). Natomiast kwestią na którą zaczynamy zwracać coraz większą uwagę jest, z jednej strony poziom wynagrodzenia, a z drugiej strony warunki pracy” – konkluduje szef Instytutu Pracy i Polityki Socjalnej.
„Globalizacja, która już dawno wkroczyła do Polski, spowodowała, że polskie firmy muszą być równie atrakcyjne, jak wielkie korporacje zagraniczne dla pracowników. Bo mówiąc krótko: dziś dobry pracownik jest na wagę złota” – mówi dr Arendt.
Łukasz Arendt zdradził również jaki zawód nadal jest i będzie prosperujący w Polsce i na świecie. „Jeśli popatrzymy na rynek pracy informatyków, to zobaczymy że tam jest wciąż rosnący popyt na tego typu usługi i nie widać końca. Ten rynek będzie się oczywiście zmieniał, bo zmieniają się potrzeby informatyczne, ale popyt jest stabilny i taki będzie. Co ciekawe, patrząc na tą branżę, widzimy że doświadczenie wcale nie musi iść tam z wykształceniem. Jest wielu informatyków bardzo sprawnych, dobrze wykonujących swoją pracę, a nie skończyli studiów wyższych. W tym przypadku doświadczenie ma większe znaczenie z punktu realizacji zadań, niż formalny poziom wykształcenia” – mówi dr Arendt.
Więcej możesz posłuchać w nowym, trzecim odcinku programu „Finansowe ABC”, który powstał przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!