Przejdź do treści
Poznaliśmy szczegóły dotyczące Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.
fot. ppor. Robert Suchy mon.gov.pl

– Uczczenie, godne uczczenie Bitwy Warszawskiej jest naszym absolutnym obowiązkiem – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapowiadając budowę muzeum poświęconemu tej wspaniałej wiktorii polskiego oręża.

W poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa szefa MON i sekretarza stanu w MON Michała Dworczyka, podczas której przedstawiony został projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.

W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący sądu konkursowego Witold Głębowicz.

– Bardzo się cieszę, że ten konkurs przyniósł wynik, który otwiera drogi. Bo to jest dopiero otwarcie drogi do zrealizowania tego pomnika i muzeum. Polska, Warszawa, Bitwa Warszawska, bitwa która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika. To jest rzecz zupełnie niebywała – mówił podczas konferencji minister Antoni Macierewicz.

– Uczczenie, godne uczczenie Bitwy Warszawskiej jest naszym absolutnym obowiązkiem. Są założenia ideowe, które polegają na odtworzeniu całej bitwy, na pokazaniu całego obszaru bitwy, ze wszystkimi wojskowymi elementami. Mam nadzieję, że ten projekt zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i na 100. rocznice Bitwy Warszawskiej. Żołnierze Bitwy Warszawskiej na to zasłużyli, ale i dzisiejsi Polacy, na to zasłużyli aby swoją wiedzę i wrażliwość kształtowała prawdziwa historia – dodał szef MON.

– Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule zaprojektuj i buduj na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówił z kolei sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.

Pomysł projektu polega na połączeniu przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem filii Muzeum Wojska Polskiego. Na równinie mazowieckiej historyczne miejsce wyznaczone jest dwoma stalowymi Masztami Stulecia wysokości 100 m, umieszczonymi na zamknięciu widokowym dróg prowadzących ze wschodu i zachodu do Ossowa. Maszty zwieńczone są ułańskimi proporcami i flankują łuk 800 metrowej alei Zwycięstwa prowadzącej na pagórek wysokości 15 m. Z niego roztacza się widok na cały Park Kulturowy – Wrota Bitwy Warszawskiej. Muzeum Bitwy 1920 r. staje się zwornikiem rozległego założenia krajobrazowo – architektonicznego. Skarpy i amfiteatr z trybunami ziemnymi pozwalają obserwować kilkunastu tysiącom widzów rekonstrukcję historyczne lub oglądać spektakle „światło i dźwięk”. Projekcje plenerowe pozwalają przywrócić temu miejscu skalę globalnego polskiego zwycięstwa 1920 roku.

 

mon.gov.pl

Wiadomości

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Najnowsze

Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?