Powstanie Warszawskie stało się jednym z elementów spajających dzisiejszych warszawiaków. Historia o ludziach, którzy powiedzieli "nie" niemieckim okupantom łączy dzisiejszych mieszkańców Warszawy – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w rozmowie z red. Marleną Nowakowską w specjalnym programie porannym TV Republika, poświęconym Powstaniu Warszawskiemu.
Na początku rozmowy Gość programu podkreślił, że 16 lat temu, 31 lipca 20014 prezydent Warszawy Lech Kaczyński uderzając w dzwon „Monter” otworzył tym gestem Muzeum Powstania Warszawskiego. Było to spełnienie wcześniejszych obietnic o utworzeniu tej placówki. To miejsce miała od początku za zadanie „budować szacunek, ale i pamięć o Powstaniu Warszawskim”. „ To miejsce opowiada historię, a samo Powstanie stanowiło element spajający późniejszych warszawiaków”, którzy przecież przyjechali po wojnie do stolicy z różnych stron Polski.
Dyrektor zapewnił, że muzeum można w tych dniach zwiedzać, a na miejscu spotkać się z powstańcami – uczestnikami wydarzeń sprzed 76 lat. Jednocześnie uprzedził o nadal obowiązującym reżimie sanitarnym, co oznacza zwiedzanie w maskach i rękawiczkach. Dotyczy on również wieczornego śpiewania piosenek powstańczych – w tym roku organizowane właśnie na terenie placówki, a nie jak we wcześniejszych latach na Placu Piłsudskiego. Dlatego dyrektor sugerował uczestnictwo poprzez telewizję – TV Republika tez będzie transmitować ten program.
W okolicznościowych uroczystościach weźmie udział kilkaset żyjących jeszcze powstańców – można ich będzie m.in. spotkać po południu na Powązkach Wojskowych, gdzie przyjdą odwiedzić groby poległych kolegów. Dyrektor Ołdakowski poinformował także o zbiórkach na rzecz odnawiania grobów powstańczych – co roku Muzeum rewitalizuje kilkadziesiąt mogił. Muzeum wspiera też powstańców w codziennym życiu pomagając w zakupach, wizytach u lekarza i innych potrzebach.
- Chcemy wrócić do normalnego funkcjonowania – zapewniał dyr. Ołdakowski, Mamy ograniczoną liczbę zwiedzających, która możemy w puścić. Czeka nas rozbudowa muzeum i gdy pandemia minie, mam nadzieję, że uda nam się zebrać niezbędne fundusze na ten cel – dodał.
- Nauka z powstania jest taka, że jeśli jesteśmy wszyscy razem, to uda nam się poradzić z problemami. Powstanie jest jednym z takich elementów, które spaja Polaków ponad podziałami – stwierdził Jan Ołdakowski
- Od początku istnienia muzeum jestem jego dyrektorem, bo tak zadecydował Lech Kaczyński i jest to rodzaj pamięci instytucjonalnej o Nim, który placówkę założył i który ma tutaj wyjątkową tablicę, którą odwiedzają delegacje krajowe i zagraniczne – powiedział dyrektor.
Na koniec Jan Ołdakowski przekazał posłanie od powstańców do młodego pokolenia: Nie można być dobrym patriota siedząc w domu przed komputerem i grając na nim, trzeba z tego domu wyjść, poznać innych i jak najwięcej się uczyć, bo to właśnie młodzi ludzie będą w przyszłości brać odpowiedzialność za kraj
#PolskaNaDzieńDobry | @JanOldakowski (@1944pl): Cały czas prowadzimy korespondencję z Powstańcami - dzwonimy, pytamy czy czegoś nie brakuje, robimy zakupy jeśli trzeba.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika
#PolskaNaDzieńDobry | @JanOldakowski (@1944pl): #PowstanieWarszawskie stało się jednym z elementów spajających dzisiejszych warszawiaków. Historia o ludziach, którzy powiedzieli "nie" niemieckim okupantom łączy dzisiejszych mieszkańców Warszawy.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika