11 lutego zostanie podpisana umowa między Ministerstwem Kultury i Instytutem Pamięci Narodowej powołująca do życia Ośrodek Badania Totalitaryzmów im. Witolda Pileckiego – informuje tygodnik "Wprost". Placówka udostępni w sieci zeznania świadków dotyczące zbrodni, obozów koncentracyjnych i wywózek z okresu II wojny światowej.
– To będzie rewolucja kopernikańska – przekonuje w rozmowie z tygodnikiem dr Magdalena Gawin, wiceminister kultury. – Historycy, którzy zajmują się II wojną, narzekają na dwie rzeczy. Po pierwsze historia jest napisana z ogromną dominacją źródeł niemieckich. Tymczasem Polacy mają u siebie kilkanaście tysięcy śledztw, setki tysięcy stron dokumentów. Kolosalny materiał, który trzymaliśmy zamknięty – tłumaczył.
Gawin dodaje, że dokumenty, które zostaną przetłumaczone na język angielski, będą "zupełnie nową fazą opisu II wojny światowej". Wiceminister kultury podkreśla, że nieznane do tej pory relacje świadków są "zupełnie inne od żydowskich, a jednocześnie dają świadectwo zbrodni, jakie hitlerowcy popełnili na polskim narodzie".
Ośrodek Badania Totalitaryzmów im. Witolda Pileckiego ma ujawnić m.in. zeznania świadków rzezi na Woli – zbrodni dokonanej przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. Według informacji "Wprost", placówka na specjalnej stronie internetowej udostępni również świadectwa z poszczególnych regionów Polski.
CZYTAJ TAKŻE:
Warszawa: Odkryto karcer, w którym przetrzymywano Żołnierzy Wyklętych