Rozpoczyna działalność Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego – instytucja powstała z połączenia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami imienia Witolda Pileckiego oraz Instytutu Solidarności i Męstwa.
Do zadań Instytutu należeć będzie między innymi dokumentowanie wiedzy na temat totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, tworzenie miejsca dla interdyscyplinarnej dyskusji toczonej przez badaczy XX wieku, przygotowywanie projektów skierowanych do młodzieży, w ramach działalności edukacyjnej.
Do najważniejszych projektów będą należały: poszerzanie archiwów, udostępnianie relacji świadków w ramach portalu Zapisy Terroru.pl i projektu Świadkowie Epoki, organizowanie pokazów filmowych i dyskusji z twórcami w ramach cyklu „Obrazy Historii”.
Instytut będzie wydawał książki i organizował debaty z udziałem badaczy i publicystów oraz warsztaty dla młodych filmowców czy tłumaczy. Organizować będzie również konferencje naukowe z udziałem międzynarodowych naukowców.
„Zintegrowanie instytutu badawczego i instytucji kultury pozwoli w pełni wykorzystać możliwości prowadzenia badań nad historią XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu i okresu funkcjonowania totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego” – napisał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Instytut został powołany do życia ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa oraz niektórych innych ustaw.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Niebezpieczna sytuacja z udziałem pasażerów: Kierowca autobusu chciał uniknąć kolizji, pojazd wylądował na słupie
Najnowsze
Duchowni od nowego roku zapłacą wyższe podatki
Kryzys w SOR w Bielsku-Białej – zawieszenie działalności w grudniu?
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Nie żyje legendarny polski opozycjonista Jerzy Majchrzak