Przejdź do treści
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Powrót uczniów do szkół. Rzymkowski: Niech to nie będzie jedna wielka sesja egzaminacyjna

Źródło: Pixabay/Wokandapix

-Chcielibyśmy, aby tygodnie przed wakacjami zostały poświęcone na odbudowanie wspólnoty szkolnej. Nie traktujmy tego czasu jako wielkiego sprawdzianu wiedzy po siedmiu miesiącach nauczania zdalnego — zaapelował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Od poniedziałku 17 maja do szkół wrócą uczniowie klas 4-8 oraz szkół średnich, choć na początku będą uczyć się w trybie hybrydowym. Nauka w trybie stacjonarnym dla wszystkich zostanie wprowadzona 31 maja.

Tomasz Rzymkowski na antenie Polskiego Radia 24 podkreślił, że wszyscy dyrektorzy szkół zostali zobowiązani do tego, że przez najbliższe dwa tygodnie do 50 proc. uczniów ma być w szkołach.

Ten czas powinien być przeznaczony na resocjalizację

- Apelujemy, by uczniom przygotowującym do egzaminu ósmoklasisty darować obowiązek uczęszczania na zajęcia stacjonarne w ramach hybrydy. Liczymy, że przez dwa tygodniu młodzież się zaadoptuje. Natomiast czas po 31 maja powinien być wykorzystany w dużej mierze na resocjalizację, odbudowywanie wspólnoty szkolnej — zaapelował Rzymkowski.

- Szkoła to nie tylko mury i program nauczania, ale przede wszystkim uczniowie, nauczyciele i rodzice. Chcielibyśmy, aby tygodnie przed wakacjami zostały poświęcone na odbudowanie tej wspólnoty przy realizacji programu nauczania i weryfikacji wiedzy. Niech nie będzie to jednak wielka sesja egzaminacyjna. Nie traktujmy tego czasu jako wielkiego sprawdzianu wiedzy po siedmiu miesiącach nauczania zdalnego — dodał.

Zielone lekcje

Jego zdaniem dobrze byłoby też wykorzystać dobrą pogodę. „Jeśli szkoły dysponują terenem, to powinny je wykorzystać na zajęcia poza murami, na zielone lekcje. Również z racji na cały czas trwającą pandemii” - zaznaczył.

Wiceminister zwrócił uwagę, że młodzież powinna pozostawać w cyklu mieszanym w czasie przerw między lekcjami.

Obostrzenia obowiązują również w szkołach

- Niech tylko cześć uczestniczy we wspólnej przestrzeni na korytarzach, stołówkach i świetlicach, a cześć w klasach. Apelujemy do dyrektorów, żeby uczniowie nie rozchodzili się po całej szkole, żeby dana klasa spędzała fizycznie dzień w jednej sali. Niech np. klasie przeznaczonej do zajęć biologii odbywają się też lekcje historii. Pozostawiamy to do rozsądku dyrektorów szkół. Jednak warunki sanitarne są wymagane w szkołach, supermarketach i kościołach — przypomniał Rzymkowski.

W programie Polski Ład pojawił się zapis o wyrównywaniu edukacyjnych szans po pandemii koronawirusa. Chodzi o dodatkowe zajęcia w formie warsztatów i konsultacji.

- To dyrektorzy i wychowawcy mają decydować, czy danej klasie potrzeba jest więcej zajęć z języka polskiego, czy z matematyki. Dodatkowe zajęcia z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli będą do 1 września. Ważna jest również poprawa kondycji fizycznej młodzieży po siedmiu miesiącach zastoju. Będziemy też wspierać psychologów szkolnych, by już teraz udzielić pomocy młodzieży z problemami związanymi z pandemią — wyjaśnił wiceszef MEN.

polskieradio24.pl

Wiadomości

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Najnowsze

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku