„Potrójne Espresso”. Reforma sądownictwa jest potrzebna
- Ustawy ministra Ziobry od czterech lat są zawetowane. One są kluczem do skutecznej reformy sądownictwa – stwierdził w programie „Potrójne Espresso” poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski.
Reasumpcja głosowania w sprawie ustawy medialnej
Niedawna reasumpcja głosowania w sprawie ustawy medialnej wzbudziła wiele kontrowersji. Zdaniem opozycji, powtórzenie tego głosowania nie powinno mieć miejsca. „Z całą pewnością kwestia reasumpcji nie była zgodna z prawem i tym, czego doświadczam od sześciu lat w Sejmie. Pamiętam, że były sytuacje, że czasem ktoś się pomylił podczas głosowania, ale nikt nie robił z tego powodu reasumpcji" - powiedziała posłanka koła poselskiego Polskie Sprawy, Agnieszka Ścigaj.
- Decyzja o reasumpcji była naganna. Ludwik Dorn przyznał, że mogła być zgodna z prawem, jednak uważam, że nie można glosować do skutku. Jeśli chodzi o zmianę marszałek Witek, to normalna praktyka opozycji. Kiedy opozycja wyczuje słabość rządzących, chce to wykorzystać - uważa europoseł Koalicji Obywatelskiej, Bogusław Sonik.
#PotrójneEspresso | @SonikBoguslaw: Decyzja o reasumpcji była naganna, nawet jeśli była zgodna z prawem to nie powinna mieć miejsca. Nie można głosować do skutku. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) August 18, 2021
Janusz Kowalski jest oburzony poczynaniem opozycji, która, w trudnych dla Polski chwilach, jest skupiona na odwołaniu marszałek Elżbiety Witek, zamiast na sprawach ważnych dla naszego kraju. „Dla Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska każdy pretekst jest dobry, żeby zrobić rozróbę polityczną. Ten wściekły atak na marszałek Witek to udowadnia. Polska jest w trudnej sytuacji geopolitycznej. USA popełnia błędy, Polska jest szantażowana przez Unię Europejską i Izrael, a opozycja chce obalać marszałek Witek. Na to nie możemy pozwolić. Po jednej stronie mamy obóz propolski, po drugiej obóz Donalda Tuska. Ci, co chodzą na spotkania z Tuskiem, muszą wiedzieć, że on prowadził politykę prorosyjską. Pozwolił rozpocząć projekty Nord Stream 1 czy Baltic Pipe, był uległy Berlinowi i Moskwie. Plan Donalda Tuska jest niekonstruktywny. On jest pisany w Berlinie” - powiedział Kowalski.
#PotrójneEspresso | @JKowalski_posel: Pan Donald Tusk nie jest parlamentarzystą i realizuje plan, który moim zdaniem został napisany w Berlinie. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) August 18, 2021
Słowa o podziale na dwa obozy nie spodobały się posłance Ścigaj, która zaprotestowała przeciwko takiemu dzieleniu obywateli. „Pan powiedział, że 30 milionów Polaków, którzy nie głosowali na PiS, są nie polscy, nie patriotyczni, to nieodpowiednie. Nie podważam wyników wyborów i zwycięstwa PiS-u, ale nie podoba mi się niechęć do rozmowy z ludźmi, którzy nie głosowali na partię rządzącą” - stwierdziła posłanka. „Nie zrozumiała mnie Pani. Mam szacunek do wszystkich wyborców, nie tylko naszych” – odpowiedział Kowalski.
Kwestią, która także wymagała wyjaśnienia jest dawno niewidziany program PO. Bogusław Sonik odparł jednak lakonicznie, że na program „trzeba jeszcze chwilę poczekać”.
Powrót Tuska do Polski i reforma sądownictwa
- Przypominam, że Tusk nie jest posłem, nagle się pojawił. Moim zdaniem Tusk ma obiecane w Berlinie, że środki z UE będą wstrzymane. Warto spojrzeć na jego plan analitycznie. Człowiek, którzy chce działać dla Polski, nie może współpracować z Tuskiem. On porzucił pracę dla Polski, która zresztą była beznadziejna, kosztem pracy w Unii Europejskiej. Tusk nic nie zrobił w Brukseli, poza tym, że zapewnił sobie gigantyczną emeryturę – ocenił Janusz Kowalski.
Kwestia reformy sądownictwa, która wciąż nie została zrealizowana, również wywołuje niemałe emocje. „Reforma, którą chce przeprowadzić PiS, miała zapewnić ministrowi sprawiedliwości ręczne sterowanie instytucjami sądowymi, to reforma ideologiczna. Polacy oczekują skutecznego sądownictwa, a tymczasem mamy nowe zaległości – stwierdził Bogusław Sonik.
- Reforma sądownictwa jest potrzebna. Sprawy w sądach ciągle się wydłużają, źle to wygląda. Zmiany personalne to nie reforma – uważa Agnieszka Ścigaj.
#PotrójneEspresso | @AgaScigaj: Cały czas potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) August 18, 2021
Janusz Kowalski przypomniał, że ustawy Zbigniewa Ziobry, które jego zdaniem są kluczem do skutecznej reformy sądownictwa, wciąż nie mogą zostać zrealizowane. „Ustawy ministra Ziobry są zawetowane i od czterech lat trwa dialog z UE w tej sprawie. Jednak tak naprawdę unijni eurokraci nie byli zainteresowani dialogiem. My chcemy, żeby reforma sądownictwa wróciła do Ministra Sprawiedliwości po czterech latach i żebyśmy dokończyli reformę w oparciu o dziewięć ustaw przygotowanych przez Zbigniewa Ziobrę. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma kompetencji ani wiedzy, żeby ingerować w konstytucyjny porządek prawny. Ja jestem zwolennikiem twardej odpowiedzi dla TSUE. Sprawa reformy sądownictwa jest naszą wewnętrzną i tylko naszą. Wierzę, że we wrześniu wrócimy do reformy sądownictwa - puentuje poseł Kowalski.
#PotrójneEspresso | @JKowalski_posel: TSUE nie ma ani kompetencji ani wiedzy, żeby ingerować w konstytucyjny porządek prawny. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) August 18, 2021