"Koniec Systemu". Romanowski: Dzięki reformie sądownictwa rozbijamy "kasty" i "układy"
Gościem redaktor naczelnej TV Republika Doroty Kani w programie „Koniec Systemu” był wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski. Rozmowa dotyczyła reformy sądownictwa i wyroku na szefową Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, Annę H.-W.
– Ten wyrok sądu okręgowego jest wyjątkowo bulwersujący, zresztą minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział już kasację od tego wyroku - wskazał Romanowski.
– To rzeczywiście pewien schemat, że w sądach niższych instancji te wyroki zapadają, ta ocena materiału dowodowego jest w mojej ocenie bardziej trafna, problem pojawia się w tych wyższych instancjach - podkreślił wiceminister.
– To pokazuje pewien mechanizm, w jaki sposób te środowiska związane ze Stowarzyszeniem „Iustitia”, a w konsekwencji też Themis, „obsiadły” sądy wyższych instancji. Jest naprawdę wielu sędziów, którzy w tych sądach niższych instancji bardzo ciężko pracują, robią naprawdę dobrą robotę, ale mamy problem z tymi sędziami, którzy w okresie późnego postkomunizmu, bo tak trzeba, niestety, określić cały ten okres przed 2015 r., bardzo często awansowali, wykorzystując swoje koneksje, relacje towarzysko-polityczne, trudno to inaczej nazwać - ocenił polityk.
– Rzeczywiście, jest to wyzwanie dla całej reformy wymiaru sprawiedliwości, aby tego typu praktyki ukrócić, wprowadzić pewną normalność do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, bo wyrok pani byłej prokurator apelacyjnej z Rzeszowa jest wyjątkowo bulwersujący. Ten materiał dowodowy był naprawdę twardy, te zarzuty związane z rzekomą zemstą polityczną tak naprawdę pokazują, że ci ludzie próbują odwrócić kota ogonem i mylą skutek z przyczyną - dodał gość redaktor Kani.
– Na tym przykładzie widzimy, jak ludzie, którzy za rządów PO-PSL i jeszcze wcześniej w różnego rodzaju korupcyjne, przestępcze układy w wymiarze sprawiedliwości, nagle po 2015 r. objawiają się jako rzekomi obrońcy demokracji i praw człowieka, a w rzeczywistości bronią wyłącznie sami siebie i swoich kolegów przed odpowiedzialnością, która powinna ich spotkać - wskazał polityk.
– Sprzeniewierzyli się etosowi zawodowemu sędziego, prokuratora, który powinien działać na rzecz interesu publicznego, dobra wspólnego. Bardzo często mieliśmy do czynienia z takimi kastami, układami i to chcemy rozbić i rozbijamy. Dzięki determinacji, dzięki reformie prokuratury można stawiać przed sądem takich ludzi jak pani była prokurator apelacyjna z Rzeszowa - podkreślił dr Marcin Romanowski.
#KoniecSystemu | @marromanowski (@MS_GOV_PL): Zacząłbym od 90. roku jak powstawały sądy apelacyjne. Nietrudno sobie wyobrazić czyj podpis widniał na nominacjach sędziowskich - ówczesnego prezydenta, generała Jaruzelskiego.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) October 13, 2020
#KoniecSystemu | @marromanowski (@MS_GOV_PL): Wiele osób podkreśla, że polski wymiar sprawiedliwości nigdy nie przeszedł oczyszczenia.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) October 13, 2020
#KoniecSystemu | @marromanowski (@MS_GOV_PL): To, że przykładowo w Niemczech po okresie nazizmu do rozliczeń doszło tak naprawdę w latach 60. jest tym samym problemem, z którym my borykamy się obecnie.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) October 13, 2020