Przejdź do treści

"Potop" i "Wesele" na maturze z języka polskiego

Źródło: Flickr/Abhi Sharma/CC BY 2.0

Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza oraz ocena poezji narodowej i sądy o Polakach w wypowiedziach bohaterów "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego - to tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Arkusz egzaminacyjny z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym, rozwiązywany dziś przez maturzystów, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej www.cke.edu.pl .

Podczas egzaminu maturzyści zdający egzamin na poziomie podstawowym musieli rozwiązać 13 zadań. Odnosiły się one do zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu Barbary Skargi pt. "O miłości" ze zbioru "Człowiek to jest piękne zwierzę. Wykłady i artykuły", w którym autorka odwołuje się m.in. do "Uczty" Platona, "Czułości" Cypriana Kamila Norwida i wiersza "Śpieszmy się" księdza Jana Twardowskiego.

Maturzyści musieli także napisać wypracowanie; mieli do wyboru dwa tematy. Jeden z nich brzmiał: "Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci". Zamieszczony fragment opisuje spotkanie Andrzeja Kmicica z Bogusławem Radziwiłłem, podczas którego książę upokarza go.

Drugi temat brzmiał zaś: "Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach".

Na rozwiązanie zadań i napisanie wypracowania maturzyści mieli 170 minut.

Zdaniem Marty, maturzystki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej, tekst "O miłości" był prosty, pytania do niego też, chociaż zdarzały się podchwytliwe. Trudniejsze za to okazały się dla niej tematy wypracowań.

- Początkowo temat z "Potopem" wydał mi się łatwiejszy niż z "Wesela". Po zastanowieniu nie był już jednak dla mnie tak oczywisty, zrezygnowałam z niego. W temacie odnoszącym się do "Wesela" należało porównać ich spojrzenie na poezję narodową i Polaków. O ile ta druga kwestia była łatwa do wychwycenia w tekście, o tyle rolę poezji trudno było wyczytać - oceniła Marta w rozmowie.

Jej koleżanka ze szkoły Aleksandra również wybrała na maturze drugi temat. - Wybrałam temat z +Wesela+, bo początkowo wydał mi się prostszy. Teraz nie wiem, czy była to dobra decyzja, bo w temacie związanym z "Potopem" było więcej informacji (...) Wiem o co chodzi w "Weselu", jednak temat był tak sformułowany, że teraz już nie wiem, czy dobrze napisałam - powiedziała.

Jako wyjątkowo trudne oceniają tegoroczne zadanie maturalne z języka polskiego maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusz Kościuszki w Lubaczowie (woj. podkarpackie).

Zdaniem Piotra, który pisał tekst odnoszący się do dramatu Wyspiańskiego, wybrany fragment "Wesela" był "trudny do ugryzienia". - Pierwsza część zadania jeszcze była do napisania, ale druga - o poezji narodowej była trudna. Nie spodziewałem się aż tak trudnych tematów - przyznał.

W ocenie jego kolegi ze szkoły Jakuba temat związany z "Potopem" był zbyt obszerny, aby go wybrać. - Wybrany fragment zawiera zbyt wiele wątków, poza tym pisanie o emocjach jest samo w sobie trudne. Dlatego też pisałem o "Weselu” - powiedział.

Maturzysta może z egzaminu na poziomie podstawowym otrzymać maksymalnie 70 punktów: 20 pkt za zadania i 50 pkt za tekst własny na jeden z wybranych tematów; aby zdać ten egzamin, maturzysta musi uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest jednym z pięciu egzaminów obowiązkowych dla wszystkich maturzystów; obok egzaminów pisemnych z matematyki i języka obcego (również na poziomie podstawowym) oraz egzaminów ustnych z polskiego i języka obcego.

Chętni maturzyści mogą dodatkowo zdawać egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Deklaracje w tej sprawie złożyło około 30 tys. abiturientów, czyli niecałe 9 proc. tegorocznych maturzystów.

Egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony zostanie w czwartek 8 maja.

pap

Wiadomości

Jacek Sasin: Tusk robi wszystko, aby rozbić polskie spółki skarbu państwa

Soczysty Tomahawk i Smaki Ujścia Warty

Luwr szykuje dodatkowe opłaty. Za oglądanie Mona Lisy

Express Republiki 02.02.2025

Wzrosła liczba ataków na niemieckie ośrodki dla uchodźców

Pęzioł: Tusk mówi, że nie przyjmiemy żadnego imigranta – zapłacimy za ten luksus!

Niemiecki polityk skrytykował decyzję Donalda Trumpa

Bagiński: Bodnar mianował prok. Wrzosek, aby prześladowała lidera opozycji!

Świstak Phil zapowiedział jeszcze sześć tygodni zimy

Pamiątki po Leonardzie Cohenie trafią na sprzedaż

Liga hiszpańska. Zwycięstwo Barcelony po bramce Lewandowskiego

Gen. Gromadziński: Stróżyk i Różański maczali palce przy zwalnianiu mnie z armii

Wiceminister spowodował kolizję. Ofiara trafiła do szpitala

Gembicka: Bodnar i rząd Tuska wykorzystuje prokuraturę, jako narzędzie polityczne

Pod Olsztynem spadł rosyjski balon. Na miejscu jest policja

Najnowsze

Jacek Sasin: Tusk robi wszystko, aby rozbić polskie spółki skarbu państwa

Wzrosła liczba ataków na niemieckie ośrodki dla uchodźców

Pęzioł: Tusk mówi, że nie przyjmiemy żadnego imigranta – zapłacimy za ten luksus!

Niemiecki polityk skrytykował decyzję Donalda Trumpa

Bagiński: Bodnar mianował prok. Wrzosek, aby prześladowała lidera opozycji!

Soczysty Tomahawk i Smaki Ujścia Warty

Luwr szykuje dodatkowe opłaty. Za oglądanie Mona Lisy

Express Republiki 02.02.2025